Para Kazandıran Dolandırıcı da Varmış! WhatsApp’tan Basit Görevler Vererek Milleti Dolandıranlara Dikkat!

Gün geçtikte telefon üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemleri de değişiyor. Son aylarda özellikle WhatsApp ve Telegram üzerinden pek çok kişi iş teklifi ve yüksek kazanç vaadiyle dolandırılıyor. Bunlardan bir tanesiyle karşılaşan @OdunHerif, gözlemlerini takipçileriyle paylaştı. Detaylar içerikte!

Son yıllarda telefonlarımıza çok farklı ve de yaratıcı iş teklifleri mesajları geliyor. 1 günde çalışarak 1500 lira kazanabileceğimizden tutun da şu kadar yatırım yaparsak büyük meblağlar kazanacağımıza kadar pek çok ‘tokatlama’ yöntemi var.

Özellikle son birkaç ayda dolandırıcılıkta yeni yeni şeyler denendiğini görüyoruz. Bot hesaplar bize WhatsApp’tan ya da kısa mesaj olarak iş teklifi yapıyorlar. Bize diyorum çünkü o mesajın gelmediği bir insan kulu yok çünkü ülkede.

Yabancı kodlu numaradan yapılan bu iş teklifleri, özellikle işsiz ve paraya ihtiyacı olan insanları radarına alıyor. Twitter’da @OdunHerif adlı kullanıcı, geçtiğimiz gün dolandırıcılarla arasında geçen konuşmayı paylaştı ve herkesi bu konuda uyardı.

Kullanıcı paylaşımında, milletin milyonlarca lira dolandırıldığını, üstelik para kazanma vaatlerinin Trendyol gibi şirketlerin adının kullanılarak yapıldığını belitti.

Bu yeni dolandırıcılık yöntemine göre kurban seçilen kişiye başlangıçta WhatsApp üzerinden iletişim kuruluyor. İkna olan kişi daha sonra Telegram kanalına yönlendiriliyor.

Dolandırılan kişi bu kanalda kendisine verilen basit(!) görevleri yaparsa da 50 TL kazanıyor. Tabii aslında bu sadece bir yem.

@OdunHerif paylaşımında 20 dakikada 100 TL kazanıldığını, grupta 1400 kişi olduğunu ve insanların bu para kazanmanın “ne kadar kolay” olduğuna inandırıldığını söyledi.

Tabii bu basit görevi yapıp 50 TL kazanma durumu güven verici olan noktaya kadar devam ediyor. Tabiri caizse balık oltaya gelince de büyük yem atılıyor: Yani hesabında parası çok olan kişilerden para yatırmaları isteniyor. Böylelikle de insanları milyonlarca dolandırıyorlar.

Sosyal medyada pek çok kişi söz konusu paylaşım hakkında kendi düşüncelerini dile getirdi. İşte onlardan bazıları:?

?

?

?

?

?

?

?

Siz daha önce bu yönteme denk gelerek o görevleri yaptınız mı? Ya da başınızdan daha farklı bir dolandırıcılık hikayesi geçti mi? Yorumlara buyrun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx