Zelenski: Rusya nedeniyle ikinci kriz besin krizi olacak

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya’yı 20 milyon ton besin ihracatını engellemekle suçlayarak, limanlarındaki pürüzler kaldırılmazsa birçok ülkenin besin kriziyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Devlet Lideri Zelenski yaptığı açıklamada, “Dünya, Rusya’nın Ukrayna limanlarındaki mahzurlarını kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde güç krizini bir besin krizi takip edecek. Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi” tabirlerini kullandı.

“İKİNCİ KRİZ BESİN KRİZİ OLACAK”

Zelenski, “Rusya nedeniyle güç krizinden sonraki ikinci kriz besin krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, besin eserlerine muhtaçlığı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek besin krizi yaşanacak” dedi.

Ukrayna’nın limanlarındaki pürüzlerin kaldırılması hakkında ise Zelenski, “Liman manilerini kaldırmanın yollarından biri askeri tahlil. Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz” tabirlerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya limanlarımızı kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

Savaştan evvel Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğday arzı, global ticaretin neredeyse yüzde 30’unu oluşturuyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran Ukrayna, dünyanın 4’üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5’inci en büyük buğday ihracatçısı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.