Yabancı basın Türkiye’deki seçimleri nasıl gördü? Neler söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleşen seçimlerle birlikte henüz resmi olmayan sonuçlara göre tekrardan Cumhurbaşkanı seçildi. Yurdun dört bir yanında seçim kutlamaları yapılırken Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçildiği haberleri yurtdışında da geniş yankı buldu.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, “Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan kazandı” başlığıyla haberi okurlarına servis etti. Reuters, haberinde “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer ilan etti. İstanbul’da bir otobüsün üzerinde destekçilerine seslenen Erdoğan, oy verenlere teşekkür etti ve ‘Tek kazanan Türkiye’dir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan haberde “Seçim, Türkiye için şimdiye kadarki en önemli seçimlerden biri olarak görülüyordu. Muhalefet, Erdoğan’ın popülaritesini bir yaşam maliyeti kriziyle vurduktan sonra Erdoğan’ı görevden alma şansının yüksek olduğuna inanıyordu” denildi. Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran, Cezayir ve Katar Cumhurbaşkanlarının da Erdoğan’ı tebrik etmesinin altı çizildi.

ABD’de yayımlanan Newsweek dergisi cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin kesin olmayan sonuçlarını ‘Putin, Türkiye’deki seçimleri kazandı’ başlığıyla değerlendirdiği bir makaleye yer verdi. Makalede, “Erdoğan’ın zaferi, geçen şubat ayında başlayan Ukrayna savaşının ardından birçok dünya lideriyle ilişkileri gerginleşen Putin için iyi bir haber olarak değerlendiriliyor” yorumu yapıldı.

“TÜRKİYE’NİN NATO İÇİNDEKİ TUTUMU RUSYA’NIN ÇIKARLARIYLA ÖRTÜŞMEKTE”

Andrew Stanton imzalı makalede, “Türkiye’nin seçimi her ne kadar yüksek seçmen katılımıyla belirlense de seçim sisteminin adil olup olmadığına ilişkin soruları da beraberinde getirdi” ifadelerine yer verildi. Makalede, “Kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan’ın yarışı önde bitirmesinin Ankara-Moskova hattında statükonun devamı anlamına geleceğine” vurgu yapıldı. Erdoğan’ın Rusya ile yakın diplomatik ilişkileri sürdürürken Ukrayna’ya da destek vererek ince bir çizgi üzerinde yürüdüğüne değinilen makalede, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya katılımını veto ettiği hatırlatılarak “Türkiye’nin NATO içindeki tutumu Rusya’nın çıkarlarıyla örtüşmekte” yorumu yapıldı.

Kılıçdaroğlu’nun seçime giden süreçte Rusya’ya karşı tavrını sertleştirdiğini aktaran Newsweek, ikinci tur seçimlerinden önce Erdoğan’ın CNN’e “Batı’nın yaptığı gibi Rusya’ya yaptırım uygulayacağımız bir noktada değiliz. Batı’nın yaptırımlarına bağlı değiliz” dediğini vurguladı. Dergi, seçime giden süreçte “Batı ile güçlü ilişkiler kurmayı hedefleyen” Kılıçdaroğlu’nun, Moskova’yı seçimlere müdahale etmeye çalışmakla suçladığını da hatırlattı.

“MUHALEFET’İN ÇABASI YETERLİ OLMADI”

Katar merkezli haber kanalı Al Jazeera da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanması ile ilgili bir haber ele aldı. “Ekonomik kriz ve depremlere rağmen Erdoğan’ın oyları 20189 seçimlerine kıyasla çok az düştü” başlıklı haberde Erdoğan’ın oy oranı 2018 seçimlerine göre kıyaslandı. Haberin devamında “Muhalefet, Erdoğan’ın karşılaştığı sorunların sonunda onu koltuğundan indirmeye yeteceğine inanmıştı fakat bu yeterli olmadı. Erdoğan, ülkedeki sancılı bir hayat pahalılığı ve Şubat ayında on binlerce insanın ölümüne neden olan iki depreme rağmen oyların yüzde 52’sini kazanmayı başardı” ifadeleri yer aldı.

Bununla birlikte İngiliz The Guardian gazetesi dikkat çeken bir yorum geldi. Gazete, “Muhalefetin yoğun olduğu bölgelerde sandığa gitme oranı düşüktü” başlığını kullandı.

Gazete, “Muhalefetin yoğun olduğu bölgelerde sandığa gitme oranı düşüktü” başlığını kullandı. Haberde, “Sandığı gitme oranı genel olarak düşüktü fakat sandığa gitme oranı ağırlıklı olarak Kılıçdaroğlu’nun büyük destek almayı umut ettiği büyük şehirlerde ve Kürt nüfusunun yoğun olduğu güneydoğuda daha da düşük oldu. Erdoğan’ın kazandığı bölgelerde dramatik bir düşüş olmadı” denildi.

“SİNAN OĞAN, ERDOĞAN’I DESTEKLEYEREK SEÇİMİ KAZANMA ŞANSINI ARTIRDI”

Dünyaca ünlü ABD merkezli haber kanalı CNN, Türkiye’deki seçim sonuçları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi ile ilgili paylaşımda bulundu. Haberde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Pazar günkü ikinci tur oylamada muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu yenerek ve iktidarını üçüncü on yıla uzatarak Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı” denildi. Haberin devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Kısıklı’da kampanya otobüsünün üstünde vatandaşlarla birlikte şarkı söylediği ve seçime dair açıklamalarda bulunduğu bilgilerine de yer verildi.

Bununla birlikte Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdiğinin belirtildiği haberde, “İlk tur oylarında %5 oy alan üçüncü sıradaki aday Sinan Oğan, Erdoğan’ı alenen destekleyerek diktatör liderin Pazar günkü ikinci cumhurbaşkanlığı turunu kazanma şansını daha da artırdı” ifadeleri kullanıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir