Üretim alanı artırılan safranda 35 kilogram randıman bekleniyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, boya, kozmetik, ilaç ve besin üzere birçok alanda kullanıldığı için “mucize bitki” olarak da isimlendirilen safranda 35 kilogram eser hedefleniyor.

Türkiye’deki çeşidi, başka ülkelerde üretilene nazaran sertlik, renk ve aroma bakımından farklılık gösterdiği için 2014’te dünyada tescili sağlanarak “milli bitki” unvanını alan safran, ismini verdiği tarihi ilçede 30 çiftçi tarafından üretiliyor.

Safranbolu ile özdeşleşen ve ağustosta ekimi yapılan, 2009’da coğrafik işareti de alınan bitkinin hasadı başladı.

Hasadı kasım ayına kadar devam edecek bitkinin 80 bin çiçeğinden yalnızca yarım kilogram safran elde edilebiliyor.

Mor ve beğenilen kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safrandan, bu yıl ekim alanının 64 dekardan 79 dekara çıkmasıyla geçen sene 25 kilogram elde edilen eser ölçüsünün 35 kilograma yükselmesi bekleniyor.

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen safran, kilogramı 100 bin liradan alıcı bulduğu için “dünyanın en kıymetli bitkisi” olarak isminden kelam ettiriyor.

ÜRETİM ÇEŞİTLİ KÖYLERE YAYILDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, safranın Safranbolu ilçesine ismini veren özel bir bitki olduğunu söyledi.

Uzun yıllardır safran üzerine emek verdiklerini ve projeler ürettiklerini belirten Ayvalık, “Safran, Davutobası köyünde yalnızca 3 çiftçimiz tarafından yetiştirilen bir eserdi. Yaptığımız projelerle üretimi çeşitli köylere yaydık. Safranı 2009 yılında coğrafik işaretle taçlandırdık. Coğrafik işaretin alınması safranın korunması ve bugünlere gelmesi için değerli.” diye konuştu.

Ayvalık, safranın ilçede 30 çiftçi tarafından üretildiğini, birtakım bireylerin de 50-100 metrekare alanlarda hobi maksatlı safran yetiştirdiğini aktararak, “Toplam 79 dekar alanda safran üretimi yapıyoruz. Son 2 yıldır verimli üretim dönemi geçirdik. Bu sene istikrarlı bir yağış rejimi olursa 30-35 kilogram ortasında eser alacağımızı düşünüyoruz. Safranın gramı bu sene 100 liradan alıcı buluyor.” tabirlerini kullandı.

Safran üretiminde 5 yıl içinde çok daha farklı yerlere gelineceğini anlatan Ayvalık, “Geçen sene 64 dekar alanda safran üretimi yaptık. Bu sene üretim alanımız 15 dekar arttı. Dekar başına ortalama 400-500 gram eser alıyoruz.” dedi.

Ayvalık, bilhassa hasat periyodunda çok sayıda turistin safran tarlalarını görmeye geldiğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.