Ürdün’de eski Veliaht Prens Hamza’ya irtibat ve hareket kısıtlaması

Kral Abdullah’ın, “Ülkemizin ve ailemizin tarihinde kara bir sayfayı kapatmak ümidiyle size yazıyorum” sözleriyle başladığı ulusa sesleniş açıklaması Ürdün Kraliyet Divanı’nın internet sitesinde yayımlandı.

Geçen yıl fitne davasının ayrıntıları ortaya çıktığında yanılgısını anlayıp kendine dönmesi ve ailenin aktif bir üyesi olması umuduyla, kardeşi Hamza ile aile çerçevesinde muhatap olmayı tercih ettiğini belirten Kral Abdullah, ortadan geçen 1,5 yılın sonunda Hamza’nın yanlışından dönmeyeceğinin anlaşıldığını kaydetti.

“Her vakit bir babanın oğluna baktığı üzere baktığını” tabir ettiği küçük kardeşi Hamza’nın her hareketinden ve kelamından sonra bu kanaatin kendisinde yerleştiğini lisana getiren Kral Abdullah, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kendisini Haşimi mirasımızın koruyucusu olarak gördüğüne ve kurumlarımız tarafından sistematik bir maksat alma kampanyasına tabi tutulduğuna dair bir yanılsama içinde yaşadığından emin oldum. Tekrarladığı yazışmaları, içinde bulunduğu durumdan memnuniyetsizliğini ve aksiyonlarının sorumluluğunu üstlenmeyi reddettiğini yansıtıyordu.”

Kral Abdullah, Hamza’nın birtakım ihlallerine değindikten sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“(Eski) Prens Hamza’nın iniş çıkışları ve amaçları ile uğraşarak kaybedecek vakit yok. Meydan okumalar büyük ve zorluklar çok. Tüm çalışmalarımız bunları aşmaya ve halkımızın hasretlerini, düzgün ve istikrarlı bir ömür haklarını karşılamaya odaklanmış durumdadır.”

Kral Abdullah, “Yukarıdakilere dayanarak, Kraliyet Ailesi Yasası uyarınca oluşturulan kurulun, 23 Aralık 2021’den beri bize ‘Prens Hamza’nın irtibatlarını, ikametini ve hareketlerini kısıtlamaya yönelik’ sunduğu tavsiyesini onaylamaya karar verdim. Kardeşim Hamza’ya kendini gözden geçirmesi ve hakikat yola dönmesi için bir fırsat vermek emeliyle kurulun tavsiyesini onaylamayı bekletme kararı almıştım.” tabirlerini kullandı.

Hamza’ya düzgün bir hayat için muhtaçlığı olan her şeyi sağlayacaklarını aktaran Kral Abdullah, hane halkının ise onun yaptıklarından sorumlu tutulmayacağını ve geçmişte olduğu üzere gelecekte de onlara sevgi ve hürmetle yaklaşılacağını vurguladı.

 NE OLMUŞTU?

ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan 2021’de eski Ürdün Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin, “Kral 2. Abdullah’a karşı komplo kurma” suçlamasıyla gözaltına alındığını sav etmişti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma sonucu Prens Hamza’nın dış güçlerle ülkenin güvenliğini gaye alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, 5 Nisan’da Kral 2. Abdullah’a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza atmıştı.

Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah da 7 Nisan’da ulusa sesleniş için yazılı bir açıklama yayımlamış, Prens Hamza’nın ailesi ile sarayında bulunduğunu ve son günlerde yaşanan “fitnenin son bulduğunu” tabir etmişti.

Ürdün resmi televizyonu 12 Nisan 2021’de Prens Hamza probleminin Kraliyet ailesi geleneği çerçevesinde tahlile kavuşturulacağını, eski Veliaht Prens’in türel süreçlerden muaf tutularak yargı önüne çıkmayacağını duyurmuştu.

KRAL ABDULLAH’TAN ÖZÜR DİLEMİŞ “PRENS” UNVANINDAN VAZGEÇMİŞTİ

Ürdün’de ismi darbe teşebbüsüne karışan Prens Hamza, bu yıl 6 Mart’ta yazdığı mektupla Kral Abdullah’tan özür dilemiş, 3 Nisan’da da “prens” unvanından vazgeçtiğini duyurmuştu.

Mektubunda, geçen yıl Ürdün’ün “talihsiz bir devirden geçtiğini” ve bu güç günleri Kral 2. Abdullah’ın “bilgeliği, sabrı ve hoşgörüsü” sayesinde atlattığını belirten Prens Hamza, şu tabirleri kullanmıştı:

“Ağabey, ben yanılgı ettim, kusur etmeyen Allah’tır. Geçmiş yıllarda Kral Hazretlerine ve ülkemize yönelik işlediğim berbat fiillerin ve kaosa neden olan davranışların sorumluluğunu taşıyorum. Hükümdarımızın her zamanki üzere affetmesini ümit ediyorum.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.