Ulusal Eğitim’den Maarif Vakfı’na ‘bütçe’ 1.8 milyar TL’ye çıkarıldı

DUVAR- Yurtdışında faaliyet gösteren Maarif Vakfı’na, Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesinden aktarılan bütçe 1.2 milyar liradan 1.8 milyar liraya çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, Türkiye Maarif Vakfına kaynak aktarılması hakkındaki kararın yürürlüğe konulmasına, 6721 sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanunu’nun 5’inci hususu mucibince karar verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararda, “Bu kararın gayesi; yurt dışında insanlığın ortak birikim ve kıymetlerini temel alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek maksadıyla okul, eğitim kurumu ve yurtlar üzere tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda misyon alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs vermek, bilimsel araştırma-geliştirme çalışmaları ile yayınlar yapmak ve yeni metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun öbür eğitim faaliyetlerini yürütmek emeliyle kurulan Türkiye Maarif Vakfına kaynak aktarılmasıdır” sözüne yer verildi.

Buna nazaran, Türkiye Maarif Vakfı’na, vakfın gayelerini gerçekleştirmek için yapacağı hizmetlere ait sarfiyatların karşılanmasına yönelik olarak, 2022 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk lirasına kadar kaynak aktarılabilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.