Türk hekim, astronomi fotoğraflarını NASA için renklendiriyor

Astronomi fotoğrafçısı Dr. Özsaraç’ın Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği daha evvel işlenmiş siyah beyaz ham manzaraları yine işleyerek renklendirdiği fotoğraflar NASA tarafından dört kere, “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” seçilerek APOD’un (Astronomy Picture of the Day-Günün Gökbilim Görüntüsü) sitesinde paylaşıldı.

NASA’nın işlenmemiş fotoğraflarını renklendirecek

Bunun üzerine Özsaraç, Hubble Uzay Teleskobu’nca çekilen bir fotoğrafı birinci sefer kendisi renklendirerek bir müddet evvel NASA’ya gönderdi.

“Çalışmalarımın yayınlanması, Türkiye ismine da çok önemli”

AA’nın haberine nazaran; Özsaraç, APOD’un sayfasına kendisinin de vakit zaman çalışmalarını gönderdiğini, günlük bir milyon astrofotoğraf takipçisinin bu siteyi ziyaret ettiğini söyledi.

Çalışmalarının APOD’da yayımlanmasının yalnızca kendi ismine değil, Türkiye ismine da çok kıymetli olduğuna işaret eden Özsaraç, “Çalışmalarımı monotonluktan çıkarıp daha öteye nasıl geçirebilirim, neler yapabilirim diye düşünürken Avrupa Uzay Ajansı yetkililerine mail gönderdim. Seçilen fotoğrafların linklerini paylaştım kendileriyle. Kaç yıldan beri uğraştığımı, daha ötesinde neler yapabilirim üzere bilgilerimi paylaştım.” tabirlerini kullandı.

“Bu biraz daha güç bir iş”

Fotoğraf işlemenin gönüllülük temeliyle yapıldığını, paylaşılmasının yalnızca memnunluğunu yaşadığını lisana getiren Özsaraç, şöyle devam etti:

“Maile gelen yanıtta, amatör olarak çalışan astrofotoğraf işlemcilerin fotoğraflarını yayınlamadıklarını ancak bu işle uğraşanları keşfetmek ve isteklendirmek için tavsiye metodu geliştirdiklerini söylediler. Hubble’ın çektiği 3,5 milyon fotoğrafı bir anda paylaşmaları imkansız. Uygun görülürse beni bilgilendiriyorlar, işleyip gönderince kabul edilirse fotoğrafın altında benim adımla yayımlanıyor. Yani araştırmayı, incelemeyi yapan asıl araştırmacıların değil, yalnızca tavsiyeyi ben yaptığım için bir ödüllendirme yapıyorlar. NASA’nın öteki bütün kanallarında bu formda benim adımda telif olarak yayımlanıyor.”

“Sıfırdan bir çalışma yapacağım”

Bu süreçte yeni bir metot geliştirmesi gerekeceğine dikkati çeken Özsaraç, şöyle devam etti:

“Mesela yalnızca galaksileri bahis alacağım, daha evvel yayınlanmış mı yayınlanmamış mı diye bulup çalışıp, onlara göndermem gerekecek. Bu biraz daha sıkıntı bir iş. ‘Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı’nda önünüzde hazır bir örnek var, o örneğe bakarak yakın bir çalışma elde etmeye ya da daha uygununu yapmaya çalışıyorduk. Burada ise sıfırdan ben yapacağım. Tahminen diğerleri benim çalışmama bakıp kendileri tekrar çalışıp paylaşacak. Aslında bu çok hoş bir şey, yeni kabiliyetleri tespit etmek açısından tahminen de bu biçimde iş veriyorlar. Böylelikle öteki bir gözle de bakma talihleri oluyor. Dışarıdan birisi, daha dingin bir hafızayla o işe baktığında daha hoş sonuçlar ortaya çıkabiliyor.”

James Webb’in fotoğrafları 12 Temmuz’da halka açılacak

Özsaraç, geçen yıl aralık ayında uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafların ise 12 Temmuz’da halka açılacağını, gelecek fotoğrafları heyecanla beklediğini kaydetti.

Özsaraç’ın işlediği ve APOD’da yayınlanan fotoğraflara ise “https://apod.nasa.gov/apod/ap210813.html, https://apod.nasa.gov/apod/ap211214.html, https://apod.nasa.gov/apod/ap220323.html, https://apod.nasa.gov/apod/ap220525.html” adreslerinden ulaşılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.