Texhibition İstanbul, 8-10 Mart’ta düzenlenecek

Texhibition İstanbul Kumaş, İplik ve Tekstil Aksesuarları Fuarı, 8-10 Mart’ta üçüncü kez İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nden (İTHİB) yapılan açıklamaya göre, Birlik ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliğiyle gerçekleştirilecek Texhibition İstanbul Kumaş, İplik ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nda küresel alıcılarla sektör temsilcileri bir araya gelecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, Türkiye’nin 6 Şubat sabahına büyük bir afetle uyandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“11 ilimizi etkileyen depremlerden dolayı binlerce insanımız tarifi mümkün olmayan acılar yaşadı. Çok büyük kayıplar yaşandı. Acıların hafifletilmesi, vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için tüm ülke seferber oldu. 7’den 70’e herkes elinden gelen desteği verdi. Bölgenin yeniden ayağa kalkması için yardımların ve desteklerin süreklilik kazanması ve üretim çarklarının yeniden dönmeye başlaması çok büyük önem taşıyor. Yaralarımızı sarabilmek için üretime daha çok odaklanmalı, her zamankinden çok daha büyük bir motivasyonla ihracata sarılmalıyız. Bu kapsamda fuarlarımızı, heyetlerimizi ve yurt dışı pazarlama etkinliklerimizi çok daha etkin kullanacağız. Tekstil sektörü olarak yaralarımızı Texhibition İstanbul Fuarı ile sarmayı amaçlıyoruz. Her koşulda olduğu gibi Türk tekstil sektörü olarak bugün de milletimizin yanında olmaya, üretmeye, katma değer yaratmaya, Türkiye’nin sigortası olmaya devam edeceğiz.”

Fuarın alanı büyüdü

Öksüz, Texhibition İstanbul Kumaş, İplik ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nın bir önceki dönemine dokuma, örme, denim kumaş, tekstil aksesuarcıları ve iplik ürün gruplarından Türk tekstil sektörünün önde gelen 313 firmasının katıldığını bildirdi.

Öksüz, “Önceki fuarımızda yaklaşık 21 bin ziyaretçi ağırlamıştık. Bu dönemdeki fuarımızda da AB ülkeleri, İngiltere, ABD, Kuzey Afrika ülkeleri ve Orta Doğu’dan binlerce nitelikli alıcıyı firmalarımızla bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz dönem 2 holde gerçekleştirdiğimiz fuarımızı bu dönem 3 hole çıkardık. Fuarımıza ilişkin en önemli hassasiyetimiz kontrollü büyüyerek fuarımızın niteliğini her zaman bir üst seviyeye taşımak.” ifadelerini kullandı.

“Değer kazandırmaya devam ediyoruz”

Ahmet Öksüz, yılda 200’ün üzerinde ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren Türk tekstil sektörünün, 2022’yi bir önceki yıl ile aynı seviye olan 13 milyar dolarlık ihracatla kapattığını belirterek, şunları kaydetti:

“2023 yılında da 13 milyar dolar değerinde ihracat seviyemizi korumayı hedefliyoruz. 2023’teki en önemli hedeflerimizden birisi potansiyelimizin altında pazar payına sahip olduğumuz ülkelere özel organizasyonlar gerçekleştirmek. Ticaret Bakanlığının Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında ihracat potansiyelimizin yüksek olduğu ülkelere daha çok odaklanacağız. Bu yıl ABD, Şili, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelerde sahaya daha güçlü çıkacağız. İTHİB olarak 10’u 2023 yılında ilk defa olmak üzere 20 fuar ve heyet faaliyeti planlıyoruz. ‘Biz varız, üretmeye, küresel tekstil sektörüne ve Türkiye’ye değer kazandırmaya devam ediyoruz.’ Mesajımızı bu yıl en gür sesimizle dile getireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir