Suna Kan hayatını kaybetti

Suna Kan’ın hayatını kaybettiğini sosyal medya hesabından duyuran Gülsin Onay, “Suna Kan’ı kaybetmişiz.. Allah rahmet eylesin.. Mekanı cennet olsun.. Oğlu Ömer Üstel başta olmak üzere tüm yakınlarına, sevenlerine, müzik camiamıza baş sağlığı ve sabırlar dilerim.. Büyük bir müzisyenimizi, yakın dostumu ve yeri doldurulamaz değerli kemancımızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim.. Kalbimizde hep yaşayacak eşsiz anıları ve kayıtlarıyla..” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “Cumhuriyetimizin çok sesli müzik alanında yetiştirdiği büyük değer, dünyaca ünlü keman virtüözlerinden, devlet sanatçımız Suna Kan’ın vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.

SUNA KAN HAKKINDA

Suna Kan, 1936 yılında Adana’da doğmuş bir müzisyendir. Babası Nuri Kan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Viyola sanatçısıdır ve Suna Kan, 5 yaşında iken babasından keman çalmayı öğrenmeye başlamıştır. 1946 yılında, sadece 10 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuarı’nda ilk resitalini gerçekleştirmiş ve Mozart’ın 5. Keman Konçertosu’nu seslendirmiştir. Bu resitalinden sonra “Harika Çocuk” olarak ünlenmiştir.

1948 yılında, “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı ülkelere müzik eğitimi için gönderilmesi” konulu yasa ile devlet bursuyla yurt dışında eğitim alma fırsatı elde etmiştir. Paris Konservatuarı’ndaki eğitimini birincilikle tamamlayan Suna Kan, dünya çapında birçok yerde konserler vermiş ve birçok ödül kazanmıştır. 1957 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist sanatçı olarak atanan Suna Kan, uzun yıllar orkestrada solist ve başkemancı olarak görev yapmıştır. 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen Suna Kan, büyük bir müzik kariyerine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir