Stratejik eser buğdayın hasadı başladı! Dünyada kıtlık korkusu başladı

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte tüm dünyada buğday probleminin yaşanabileceğinin gündeme gelmesi besin krizi başlayacak korkusunu gündeme getirdi.

Mevzu ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı “Buğday olmak üzere hububat ve öbür ham hususlarda arz meşakkati yaşanmayacak.” demişti.

“BUĞDAYDA EKSİĞİMİZ YOK FAZLAMIZ VAR”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de dünyanın gündemindeki buğday derdiyle ilgili, “Bizim şu anda o denli bir sorunumuz yok. İki üç gün evvel belirli yerlerde yağışlardan ötürü rekolteyi etkileyen konular oldu. Şu anda bizim sayılarımızı olağandışı etkileyecek bir durum olmadı. Geçen yıla nazaran fazlamız var” diye konuştu.

Dünyada büyük dehşet yaşanırken Türkiye’nin kıymetli hububat üretim merkezlerinden Adana’da, birçok eserin ham unsuru olan buğdayda hasat başladı. Kentin kıyı şeridi dışındaki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise eserlerinin olgunlaşmasını bekliyor.

SAVAŞ BUĞDAYIN KIYMETİNİ ARTIRDI

Bölgede dönüm başına 500 ile 750 kilogram ortasında randıman alınan buğdayda toplamda ise 700 bin ton rekolte bekleniyor. Öte yandan Ukrayna-Rusya savaşının akabinde stratejik ehemmiyete sahip buğday için çiftçinin gözü buğday alım fiyatlarında. Çiftçiler, fiyatların en az 7 lira olmasını bekliyor.

 

HAVA KURALLARI NEDENİYLE HASAT 2 HAFTA GECİKMELİ BAŞLADI

Hasat sırasında konuşan Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, buğdayın soğuk hava nedeniyle etkilendiğini ve hasadın 2 hafta gecikmeli başladığını söyledi.

Erkenci cins buğdayların randımanının dönüm başına 500 kilogram olduğunu aktaran Doğan, “Başaklar soğuktan hasar gördü lakin soğuk yemeyen bölgelerde en az 500 ile 700 kilogram ortasında dönüm başına randıman bekliyoruz.” diye konuştu.

“EN AZ 7 LİRA OLMASI GEREK”

Geçen sene fiyatların kilogram başına 2 lira 25 kuruş olduğunu, bu sene de en az 7 lira olması gerektiğini belirten Lider Doğan, “Geçen sene hasat başlarken fiyatlar ton başına 2 bin 250 lira, prim ise 275 lira olarak açıklanmıştı. Bu sene de fiyatları bekliyoruz. En az 7 lira olması gerek. Türkiye olarak geçen sene 17 milyon ton buğday ürettik lakin 20 milyon 500 bin ton buğday gereksinimimiz var. 3 milyon 500 bin tonluk buğday açığımız var.” sözlerini kullandı.

İNGİLİZ ‘GIDA FELAKETİ’ DİYOR

Öte yandan Londra merkezli The Economist mecmuası, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte gündeme gelen besin krizine ilişkin “Yaklaşan besin felaketi” bir kapak yayınladı.

Mecmuanın kapağında, “Savaş, kırılgan dünyayı kitlesel açlığa hakikat itiyor. Bunu düzeltmek herkesin işi.” tabirlerine yer verildi.

PUTİN’E DAVET: KALBİN VARSA GEMİLERİ GÖNDER

Ayrıyeten Ukrayna, Avrupa’nın tahıl ambarı konumundayken  limanlarda bekletilen 40 milyon tahıl dünya için çok değerli bir durumda. Limanda bekleyen gemiler için Putin’e seslenen Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, (WFP) Ukrayna limanlarında depolanan tahılların ihraç edilememesinin ”küresel besin güvenliğine açılmış bir savaş” olduğunu belirterek, limanlar açılmazsa ”kıtlık ve mecburî kitlesel göç” yaşanabileceği uyarısı yaptı.  WFP Yöneticisi David Beasley, ”Başkan Putin size sesleniyorum, şayet bir kalbiniz varsa lütfen bu limanları açın.” dedi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.