Prof. Dr. Hamit Ziya Gökalp vefat etti

Gökalp’in cenazesi, yarın Kocatepe Mescidi’nde öğlen vakti kılınacak cenaze namazının akabinde Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Elazığ’da 1929’da doğan Gökalp, birinci ve ortaokulu babasının memuriyeti nedeniyle Sivas ve Gaziantep’te, liseyi Elazığ’da okudu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine 1946’da askeri öğrenci olarak başlayan Gökalp, mezun olduktan sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) stajını tamamlayıp 1957-1959 ortasında genel cerrahi asistanlığı vazifesini yürüttü.

Beyin ve Hudut Cerrahisi ihtisası yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ABD’ye gönderilen Gökalp, George Washington Üniversitesinde 5 yıl asistanlık ve öğretim üyeliği yaptı.

Amerikan Nöroşirürji Board imtihanını kazanarak “Board Sertifikası” alan Gökalp, başarılarıyla sonlu sayıdaki beyin ve hudut cerrahı ortasına girerek 1965’te Türkiye’ye döndü.

GATA’da Beyin ve Hudut Cerrahisi servisini kuran Gökalp, 2005’te Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşunda yer alarak, emekli olduğu 2015’e kadar Beyin ve Hudut Cerrahisi Ana Bilim Kolu Lideri olarak çalıştı.

ONUR MADALYASI ALDI

Branşı ile ilgili milletlerarası 10, ulusal 4 derneğin üyesi olan Gökalp’in ulusal 138, milletlerarası 46 yayını ve bir ders kitabı bulunuyor.

Prof. Dr. Hamit Ziya Gökalp, 2007’de Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonunun (WFNS) iki yılda bir milletlerarası muvaffakiyet gösterenlere verdiği “Onur” madalyasını, global ölçekte beyin cerrahisine yaptığı katkılardan ötürü almaya layık görüldü.

Türk Nöroşirürji Derneğinin “Üstün Hizmet Ödülü”nün de sahibi olan Gökalp, 60 yıllık mesleğinde çok sayıda beyin cerrahı yetiştirerek, bu alana kıymetli katkılarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.