Necip Hablemitoğlu soruşturmasında yeni gelişme: Levent Göktaş’ın, gözaltı müddetine yaptığı itiraz reddedildi

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının firari zanlısı ve kırmızı bültenle aranan emekli albay Mustafa Levent Göktaş, 3 Eylül’de Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalandı.

Gözaltına alınan ve savcılığın hakkında 72 saatlik gözaltı kararı verdiği Göktaş, Haskova Vilayet Mahkemesi’ne çıkarıldı. Elleri kelepçeli olarak duruşmaya getirilen Göktaş hakkında savcılık, mahkemeden 40 gün müddetle tutuklu kalmasını talep etti.  

Mahkeme savcılığın istemini yerinde bularak Göktaş hakkında 40 gün ek nezaret kararı verdi.

İTİRAZ ETMİŞTİ

Emekli albay Göktaş’ın avukatı Bulgaristanlı İvan İvanov, Plovdiv (Filibe) İstinaf Mahkemesi’nde ek gözaltı mühletine itiraz etti. Mahkeme evrak üzerinde yaptığı inceleme sonucunda Haskovo Bölge Mahkemesi’nin Göktaş hakkındaki 40 günlük ek nezaret müddeti kararını yerinde bularak onadı.

Mahkeme, şüphelinin ülkeye yasa dışı yollardan girdiğini, özgür kalması halinde yeniden tıpkı yola başvurabileceği, Bulgar vatandaşı ve sabit ikamet sahibi olmaması nedeniyle kararın yerinde olduğuna kanaat getirdi.

İLTİCA BAŞVURUSU DA YAPTI

Kararda Göktaş’ın Türkiye’ye iade edilmesi halinde siyasi takibata tabi tutulacağı istikametindeki duruşmada söz edilen kaygılara ait olarak, davada siyasi faaliyetine dair rastgele bir kanıt ve tehlikenin bulunmadığını, münasebetiyle bu türlü bir çıkarım yapılmasına gerek olmadığı lisana getirildi.

Öte yandan Göktaş’ın iltica müracaatının da bulunduğu, bununla ilgili şimdi bir karar verilmediği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.