Nebati’den Türkiye Ekonomi Modeli vurgusu: ‘Kararlılıkla yol alıyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türkiye Yüzyılı” vizyonundan vazgeçilmediğini belirterek, “Türkiye Ekonomi Modelimizle ülkemizin kalkınması, insanımızın refah düzeyinin artırılması için kararlılıkla yol alıyoruz” dedi.

KENDİ ROTASIDIR

Twitter hesabından açıklama yapan Nebati Türkiye Ekonomi Modeli’nin, küresel ekonomide dönüşümler yaşanırken, Türkiye’yi geleceğe yön veren ilk 10 ekonomiden biri haline getirmek, orta gelir tuzağını aşmak için doğru zamanda atılmış isabetli bir adım olduğunu kaydetti. Uygulamaya başlanılan ilk yıldan itibaren modelin meyvelerinin alınmaya başladığını dile getiren Nebati, şöyle devam etti:

“Türkiye, çoklu krizlerin üst üste geldiği 2022 yılında dahi yüzde 5.6 büyüme kaydetmeyi başararak, G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmuştur. Üretim ve yeni istihdam alanlarının artması için büyük önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarındaki büyümeyi tam 13 çeyrekten bu yana kesintisiz sürdürüyoruz. Uyguladığımız etkin politikalar sayesinde Türkiye, salgın sonrası dönemde güçlü toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biri olmuştur. Teknoloji yoğun ve katma değerli üretime büyük önem veriyoruz. Nitekim sağladığımız desteklerle sanayi katma değerinin milli gelirdeki payı önemli artış kaydetmiş ve yüzde 27’ye ulaşmıştır. İhracatçılarımızın küresel konjonktürü ve ülkemizin diplomatik gücünü avantaja dönüştürmesiyle ihracat rakamlarımızı da Cumhuriyet tarihimizin rekor seviyelerine taşıdık.”

Nureddin Nebati

‘İSTİHDAMDA TARİHİ ZİRVE’

TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerini de yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı, “Yeni yatırımlarla birlikte üretim artışı istihdamda da ülkemizi yeni zirvelere taşımış, salgın dönemine göre 6.8 milyon insanımız istihdama katılırken bu yılın ocak ayında 31.8 milyon kişiyle istihdamda tarihi yüksek seviye yakalanmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir