Meksikalı şefler İspanyol yemeği paella için yapılan müsabakayı kazandı

Meksikalı şefler Rogelio Castañón ve Alfonso Ovalle, İspanya’da düzenlenen 61. Milletlerarası Paella Müsabakası’nda birinci oldular ve 46 bin TL’lik para mükafatını (2500 €) kazandılar.

İspanya’nın Valencia’ya Sueca’da kentinde yapılan yarış, enteresan bir birinciliğe sahne oldu.

İspanya’nın klâsik yemeklerinden olan paella (et, tavuk ya da deniz eserlerinin de katıldığı bir çeşit pilav) için düzenlenen yarışta Meksikalı şeflerin müsabakayı kazanması herkes için şaşkınlığa sebep oldu.

Üstelik, Times’ın haberine nazaran, müsabakada ikinciliği Valencia restoranı Mesón Molino’dan Çinli şef Binhui Jiang ve Frankfurt’taki Alman restoranı Bornheimer Ratskeller’den Mario Furlanello kazandı ve böylelikle İspanyol şefleri devre dışı bıraktılar.

Crocus Servicios Gastronómicos restoranından Castañón, Times’a, “Dört yıldır tanımı inceliyoruz, yeterli yapmaya çalışıyoruz. Meksika’daki tipik yemeklerimizden biri değil” dedi.

TÜM İŞTİRAKÇİLERE TIPKI MATERYALLER VE BİREBİR TANIM VERİLDİ

Yarışma için tüm iştirakçilere tıpkı gereçler, birebir ölçülerde (pirinç, tavşan, tavuk, iki çeşit fasulye, salyangoz ve safran) ve klasik tanım verildi. Ayrıyeten aşçılar yemeği pişirmek için bir de odun ateşi hazırlamak zorunda kaldılar.

Yemek pişirmek için iki saatleri vardı ve turizm yetkilileri, gastronomi uzmanları, pirinç derneklerinden temsilciler ve kör tadım yapan şeflerden oluşan bir panel tarafından değerlendirildiler.

12 ülkeden toplam 42 restoran katıldı ve yarış, bir spor karşılaşmasını izliyormuş üzere, şeflerin teknikleri hakkında yorum yaptıklarını duyabilen izleyicilerin ilgisini çekti.

İspanyol El País gazetesinin haberine nazaran, Sueca yarışının geçmişi 1961’e dayanıyor. 1990’da İspanyol olmayan şeflere açıldı ve o vakitten beri Amerika Birleşik Devletleri ve Küba üzere farklı ülkelerden kazananlar da oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.