Malatya’da boğazına madeni para kaçan öğrenciyi okul müdürü kurtardı

Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Derme İmam Hatip Ortaokulunda yaz kursunda tahsil gören 8 yaşındaki Kasım Alomori’nin nefes alamadığını fark eden arkadaşları, durumu okul müdürü Aziz Şekerci’ye bildirdi.

Çocuğun yanına gelen Şekerci, evvel sırtına vurduğu Kasım’a Heimlich hareketi uyguladı.

Öğretmenin müdahalesinin akabinde rahat nefes almaya başlayan Kasım, daha sonra ambulansla denetim için hastaneye götürüldü.

Yaşananlar, okuldaki güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Okul Müdürü Aziz Şekerci, AA muhabirine, olayı duyar duymaz bahçeye çıktığını söyledi.

Öğrencinin nefes almakta zorlandığını gördüğünü anlatan Şekerci, şöyle konuştu:

“Hemen müdahale ettim. Daha evvel Ulusal Eğitim Bakanlığımızın verdiği birinci yardım kursu sayesinde mevzuyu biliyordum. Birebir vakitte afet eğitmeniyim. Heimlich hareketiyle müdahale ettim, çok şükür nefes almaya başlayınca müdahaleyi bıraktım. O anda ben de çok korkmuştum, sonuçta bir can. Müdahaleyi yaptım, çocuk nefes almaya başlayınca ambulans da gelmişti. Çok şükür çocuğumuz düzgün. O an yalnızca bir can kurtarmak aklınıza geliyor. O çocuğun kim olduğu, milliyeti hiçbir şey aklınıza gelmiyor. Yalnızca o canı kurtarmaya odaklanıyorsunuz. O canı kurtardığınızda, müdahaleniz başarılı olduğunda da dünyalar sizin oluyor.”

Eğitimcilerin dönemsel olarak bu eğitimi aldığını hatırlatan Şekerci, “Biz bilgi sahibiyiz fakat tüm ailelerin Heimlich hareketini, birinci yardım eğitimini alması lazım.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.