Londra’dan Donetsk’te iki İngiliz askere idam cezası kararına reaksiyon

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı Donetsk idaresine bağlı Yüksek Mahkeme’de yargılanan iki İngiliz asker Shaun Pinner ve Aiden Aslin’e idam cezası verilmesine reaksiyon gösterdi.

TRUSS: ‘ONLAR SAVAŞ ESİRİ’

Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus birliklere esir düşen iki askerin düzmece bir yargılamayla ceza aldığını ve kararın hiçbir meşruiyetinin olmadığını savunan Truss, “Aiden Aslin ve Shaun Pinner’a verilen cezayı büsbütün kınıyorum. Onlar savaş esiri” dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı, iki askerin ailesine dayanak olmaya devam edeceklerini tabir etti.

LAVROV: ‘DONETSK MEVZUATINA NAZARAN YARGILANDILAR’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bahse ait açıklama yaptı. The Guardian’a nazaran Lavrov, bugün gazetecilerin hususa ait sorusuna “Şu anda bahsettiğiniz davalar, kelam konusu kabahatlerin yargılaması Donetsk topraklarında işlendiği için Donetsk Halk Cumhuriyeti mevzuatına nazaran yapılıyor” dedi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS ise Donetsk’te 6 Haziran’da yargılama süreci başlayan kelam konusu askerlerin Donetsk ceza kanunlarında yer alan “iktidarı zorla ele geçirme”, “paralı askerlik” cürümleri kapsamında yargılandığını duyurdu. Donetsk’te mahkemenin idam cezaları kararı “kurşuna dizme” biçiminde gerçekleşiyor.

FAS BASINI: CEZAYA BİR AY İTİRAZ MÜDDETLERİ VAR

İki İngiliz askerle birlikte idam cezasına çarptırılan Faslı asker Braham Saadoun’un ise karara itiraz edeceği belirtildi. Fas basınında çıkan haberlere nazaran, Saadoun ve iki İngiliz askerin karara itiraz için bir aylık müddetleri var. Kararın geri dönmesi halinde cezanın müebbet mahpusa çevrilmesi öngörülüyor. Fas hükümetinden ise mevzuyla ilgili şimdi açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Mariupol’da Ukrayna saflarında savaşan iki İngiltere vatandaşı askerler Newark-on-Trent’li 28 yaşındaki Aslin ve Watford’lu 48 yaşındaki Pinner nisan ayında Rus birliklere esir düşmüştü.

İngiliz askerler, Donetsk’te mahkemedeki savunmalarında Ukrayna birliklerine bağlı muvazzaf asker olduklarını belirterek “paralı asker” suçlamalarını reddetmiş, Cenevre mukavelesine uygun olarak yargılanma talep etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.