Kılıçdaroğlu: SADAT Suriye’de Erdoğan’ın talimatıyla rol üstlendi, yurtiçinde de yapabilirler

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta SADAT binası önüne gitmesi ve buradan verdiği ‘seçim güvenliği mesajı’ gündemdeki yerini koruyor.

“SADAT üzere bir kuruluş demokratik bir ülkede dernek ismi altında örgütlenemez. Gayri nizami harp, sabotaj, terör üzere bahislerde insanları alıp eğitmek bir derneğin işi değil” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi muharriri Orhan Bursalı’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA FARKLI ROLLER ÜSTLENDİĞİ KANISINDAYIM’

“Eğer bunu bir dernek üstlenmişse ve bu bağlamda iktidardan da dayanak alıyorsa, Türkiye sağlıklı bir demokratik sistem oluşturamaz. Bu durumu eleştirmek lazım lakin beşerler korkuyor, zira bu kuruluşun ne yapacağı belirli değil.

Ayrıyeten, daha garip olan, bu derneğin liderinin daha düne kadar Erdoğan’ın başdanışmanlığını üstlenmiş olması. TSK var, Emniyet, MİT var, bunları bir tarafa bırakıyorsunuz, gayri nizami harp konusunda, sabotaj, suikast nasıl düzenlenir üzere hususlarda insanları eğiten bir derneğin başkanlığını yapan eski askeri, başdanışmanlığınıza getiriyorsunuz.

Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım. Buna ait açıklamalar, duyumlar, görseller hepsi var. Yasadışı bir süreç yasal görünümlü bir dernek aracılığıyla yapılıyor.”

‘GEÇMİŞTE SUİKAST DUYUMLARI ALMIŞTIK’

Kılıçdaroğlu, “Bu örgütün iç siyasete de benzeri müdahaleleri olabileceğini mi söylüyorsunuz?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Evet, Saray’ın talimatıyla yasadışı bir sürece girenler, birebir talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir. Aslında iki taraf da yasadışı süreç yapıyor. Geçmişte biz suikastlarla ortalığın karıştırılacağı duyumları aldık, bunları ben de öteki başkanlar de dillendirdi. Bu bahse toplumun dikkatini çekmek istiyoruz, seçimler var, seçim güvenliği kelam konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet güçleri, valisi, kaymakamı, sandık konseyi yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri vazifelerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Şayet siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o vakit önemli meseleler var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim.”

Kılıçdaroğlu, “Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?” sorusuna ise “Bu mevzuya girmek istemem. Kamuoyunun dikkatini bunların üzerine çekmemiz lazım; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar” diye yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

SÖYLEŞİNİN TAMAMI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.