Kent hastaneleri için yıkılıyor! ÂLÂ Parti’li Ayfer Yılmaz’dan ‘onkoloji hastanesi’ açıklaması

İYİ Parti’li Ayfer Yılmaz, Ankara Onkoloji Hastanesi önünde açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin tek eğitim ve araştırma hastanesi olan bir onkoloji hastanesi bugün ne yazık ki kapatılmak istenmektedir” diyen Yılmaz ayrıyeten 13 kent hastanesi için 30 hastanenin işlevsizleştirildiğini, kapatıldığını ya da yıkıldığını söyledi.

Yılmaz, şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN TEK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ OLAN ONKOLOJİ HASTANESİ KAPATILMAK İSTENMEKTEDİR”

Önünde bulunduğumuz Ankara Onkoloji Hastanesi, ne yazık ki iktidarın yanlış, basiretsiz ve milletimizin sırtına yük olan siyasetleri nedeniyle kapatılmak istenmektedir.1956 yılında kurulan, 1989 yılında buraya taşınmış olan, 500 yatağa ulaşmış, 12 anabilim kolunda, 4 yan kolda eğitim veren ve Türkiye’nin tek eğitim ve araştırma hastanesi olan bir onkoloji hastanesi bugün ne yazık ki kapatılmak istenmektedir. Dünya standartlarında yılda 400 bin hastamıza poliklinik hizmeti veren, 25 bin hastaya yataklı tedavi hizmeti veren ve bunu binlerce vatandaşımıza üst seviye hizmetle vefakarca sunan ve bu hastanemizin her vakit bilimsellik ve kalite amaçlanmıştır.

“ŞEHİR HASTANELERİ HEPİMİZİN BELLEĞİNE RANT MERKEZLERİ OLARAK KAZINMIŞTIR”

Hastanede daima bir eğitim merkezi vardır. Çabucak yakınında vilayet dışından gelen muhtaç olan hastalarımızı refakatçılarıyla kalabilecekleri Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Şefkat Meskeni ve Yenimahalle Belediyesine ilişkin Zübeyde Hanım Konukevi hizmet vermektedir. Pekala neden bu hastane kapatılmak isteniyor?

Milletimize sağlıklı hizmet veren ve erişilebilir olan bu hastaneler bir bir kapatılıyor. Zira milletimizin sırtına kambur olan kent hastanelerinin yükümlendiricilerine hasta garantisi verildi. İktidarda rant uğruna, hastalarımızı müşteri sayarak hastanelerimizi bir bir kapatmakta. Kent hastaneleri vatandaşlarımız için vaktinde randevu almak ve muayene olmaları için neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Öbür taraftan sıhhat hizmetinin kalitesi, sunumu, erişebilirliği tartışılırken kent hastaneleri hepimizin belleğine rant merkezleri ve kime hizmet ettiği bilinen merkezler olarak adeta kazınmıştır.

“13 KENT HASTANESİ İÇİN 30 TANE HASTANEMİZ YA KAPATILDI YA İŞLEVSİZLEŞTİRİLDİ YA DA YIKILDI”

Bilkent Şehir Hastanesi yapılırken hangi hastanelerimizi kaybettik bir düşünelim mi; Ankara Numune Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Hastanesi, Atatürk Hastanesi, Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi… Hepsi birer araştırma hastanesi ve yüksek kalitede Türkiye’nin gururu olan hastaneler.

Şu ana kadar ülke genelinde yapılan 13 kent hastanesi için 30 tane hastanemiz ya kapatıldı ya işlevsizleştirildi ya da yıkıldı. Kapatılan bu hastanelerin etrafındaki esnaf ziyana uğradı, birçok iflas etti. Kent dokusu bozuldu, trafik içinden çıkılmaz bir hale geldi. Artık de kontrat meblağı 2.2 milyar Euro olan, Etlik Kent Hastanesi için verilen hasta garantisi yani müşteri garantisi için Ankara Onkoloji Hastanesi’nin yanında her biri eğitim ve araştırma hastanesi niteliğinde olan; Zübeyde Hanım Etlik Doğumevi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt, Dr. Sami Ulus ve Ulucanlar Göz Hastanesi de kapatılmak istenmektedir.

“HASTALARIN BİRER MÜŞTERİ OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ DEVASA KENT HASTANELERİ İÇİN KAYBOLMALARINA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Biz UYGUN Parti olarak tüm hastalarımızın birer müşteri olarak görüldüğü, devasa kent hastaneleri içinde kaybolmalarına müsaade vermeyeceğiz. YETERLİ Parti iktidarında millete sözümüzdür, ‘önce insan’ prensibiyle sıhhat sisteminin her kademesinde evvelden nitelikli bir formda yapılandırılacaktır. Sıhhat sistemi, sağlıklı kuşaklar yetiştirmek maksadıyla, her bir vatandaşımızı eşit bir formda kapsayan, sıhhat çalışanlarının haklarını koruyan, erişilebilir ve sürdürülebilir hale getirilecektir.”

“NE OLUR BANA YARDIMCI OLUN, GİTMESİN BU HASTANE KALSIN YERİNDE. GİTMESİN, İSTEMİYORUZ”

Kanser tedavisi gördüğünü belirten ileri yaşlı bir bayan da hastanenin taşınmasına reaksiyon gösterdi. Bayan, emekli maaşı ile sıkıntı geçindiğini belirterek “Ne olur bana yardımcı olun, gitmesin bu hastane kalsın yerinde. Gitmesin, istemiyoruz. Orayı yıkıp burayı yıkıp betonarmelerle canımızı çıkardılar, yeter” diye isyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.