Japon Deprem Uzmanı, ”Konya’da Deprem Olmaz Deniliyordu, Artık Olur” Diyerek Uyarılarda Bulundu

Konya’da 5 Aralık tarihinde bir günde 7 deprem meydana geldi. Bu gelişme sonrası gözlerin çevrildiği Konya için Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

”’Konya’da deprem olmaz’ deniliyordu, artık olur” diyen deprem uzmanı Moriwaki, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Amfisi’nde düzenlenen Türkiye ve Japonya Arasındaki Deprem Farkı Konferansı’nda öğrencilerle bir araya geldi.

Türkiye, depremlerde en fazla can kaybı yaşanan üçüncü ülke olduğunu kaydeden yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, sözlerine şöyle devam etti:

“Japonya en şiddetli 2011 yılında 9 şiddetinde deprem ve depremin tetiklediği tsunami ile sarsıldı. Türkiye’de ise 1939’da Erzincan’da 7,9 ile en şiddetli deprem yaşandı. Her iki depremde de çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Türkiye dünyada en fazla deprem olan 17’nci Japonya ise 6’ncı ülke ancak yaşamını yitiren oranı tam tersi.”

Moriwaki, Türkiye’nin depremlerde en fazla can kaybı yaşanan üçüncü, Japonya’nın ise yedinci ülke olduğunu vurguladı.

“Artık deprem gerçeğini öğrenmemiz lazım” diyen Moriwaki, ”Eskiden ‘Konya’da deprem olmaz.’ deniyordu, artık var. Türkiye’nin de deprem haritası kırmızı, Japonya ile aynı. ‘Allah korusun deprem gelmesin.’ değil ‘Allah korusun depremde hasar az olsun.’ diyelim” dedi.

”Hep beraber önlemler almalıyız, hazır olmalıyız. Depreme hazırlık yapıldığında ve önlem alındığında zarar ve kayıp yüzde 70 az oluyor. Çok önemli bir rakam değil mi? Neden yapmıyorsunuz? Deprem bir gün olacak buna hazır olalım. Ahmet Mete Işıkara’nın da dediği gibi ‘Deprem öldürmez, bina öldürür.’ bunu unutmayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir