İzmir Tabip Odası Lideri: Her iki testten biri müspet

İzmir Tabip Odası Lideri Süleyman Kaynak, “Türkiye genelinde olduğu üzere İzmir’de de Covid-19 nedeniyle olay ile ağır bakım servislerindeki hasta sayısının arttığını belirterek, “Her iki testten biri pozitif” dedi.

İzmir Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Süleyman Kaynak, gerek olumlu testlerde gerekse ağır bakımda yatan hasta sayısındaki düşüşün, son devirde bilakis döndüğünü tabir etti.

Kamu idaresinin birtakım tedbirleri gevşettiğini söyleyen Kaynak, maske konusunda ısrarcı olunmadığına dikkat çekerek bu durumun hazirandan itibaren hadise sayılarında artışa sebep olduğunu anlattı.

Kaynak, “Haziran ayında test olumluluğu yüzde 5’lere gerçek çıkmaya başladı. Bugün ise yapılan testlerin yüzde 50’si olumlu. Yani her iki testten biri pozitiftir” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA DAHA FAZLA GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Kamu idaresinin takvime bakarak birtakım önlemler alabileceğini kaydeden Kaynak, önümüzdeki haftalarda sayıların daha net ortaya çıkacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Şu an okullar tatil. Türkiye’de 5-11 yaş kümesi aşısız. Onlar birinci risk kümesini oluşturuyor. Faz 3 çalışmaları, bu yaş kümesinin aşılanabilir olduğunu ortaya koydu. Okulların açılmasından evvel çocukların aşılanması bu kümenin bağışıklık kazanmasını sağlayacaktır. 7 Haziran itibariyle hac devri başladı.

2020 yılında hac dönüşünde izolasyon konusunda meşakkat yaşanmıştı. Hacca gidenler ekseriyetle makul bir yaş kümesi olduğu için özel bir risk alanıdır. Uzun bir tatil periyodu geçirdik. Turizm hareketi nedeniyle beşerler uçak, otobüs, tren hatta özel araçlarda birbirlerine yakın temasta bulundu. Önümüzdeki haftalarda bulaş olaylarının sonucunu daha fazla görmeye başlayacağız.”

‘AŞI PROGRAMINI TAKİP EDİN’

Pandeminin başladığı aşısız olan birinci 6 aylık periyoda nazaran şu an ağır bakımlardaki hasta sayısının epey az olduğunu lisana getiren Kaynak, son 6 aylık süreç ile karşılaştırıldığında bir artıştan kelam etmenin mümkün olduğunu anlattı. Kaynak, “Yoğun bakım servislerinin Covid-19’a ayrılmış kısımları yahut hastanelerdeki servisler kapatılmıştı. Lakin şu an ağır bakımlarda az da olsa yatış var. Başlangıca nazaran bu düşük lakin geçtiğimiz 6 ayla karşılaştırıldığında artış kelam konusu. Önümüzdeki haftalar daha da artacak” sözünü kullandı.

Vatandaşlara birtakım ihtarlarda da bulunan Kaynak, aşılarda hatırlatma dozlarının kesinlikle yaptırılması gerektiğini söyleyip, şunları kaydetti:

“Mesafeyi koruyamıyorsanız kesinlikle maske takın. Toplumdaki risk kümeleri tespit edilerek onların önümüzdeki aylardaki hareketliliği öngörülebilir. Buna dikkat edilerek tedbirler alınması kural. Bu tedbirlerin başında aşı geliyor. Aşı takvimi yine açıldı ve randevular oluşturulmaya başlandı. Yeni varyantlara karşı aşının yüzde 100 tesiri var mı, bunu bilmiyoruz.

Ama aşı en azından bir enfeksiyon hastalığının hafif geçirilmesini, sekel bırakmamasını ve komplikasyonlarının daha az olmasını sağlayacak biçimde bağışıklık sistemini ayakta tutuyor. Aşısız periyotla aşılı devri kıyasladığımız vakit gerek enfeksiyon sayısındaki düşme bilhassa de mevt sayısındaki azalma aşının faydalı olduğunu gösteriyor. 4 ve 5’inci aşılardan itibaren 6’ncı ayı da tamamlamış olduğumuz için bu yeni aşı devrinde risk kümeleri başta olmak üzere tespit edilerek vatandaşlarımızın aşı programına alınması gerekiyor.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.