İstanbul-Tekirdağ hududunda 500 dönümlük buğday yandı

Koronavirüs pandemisi ve savaş nedeniyle global besin krizi tehlikeye girdi.

Rusya ve Ukrayna global buğday ihracatının yüzde 30’unu karşılarken, ortalarında başlayan savaş nedeniyle buğday fiyatları yüzde 42 arttı.

Tüm dünyada yaşanan buğday badiresinden ötürü ülkeler, elindeki buğdayları ihracata kapatarak kendi ülkeleri için kullanmak istiyor, bu durum da global ölçekte bir buğday krizine sebep veriyor.

Dünya, buğday kriziyle resmen çaba verirken, Türkiye’nin muhakkak bölgelerindeki buğday tarlalarının yanması, akıllarda soru işaretine neden oluyor.

Bir yenisi daha eklendi

Geçtiğimiz günlerde Batman, Tekirdağ ve Balıkesir’de çıkan yangınlara bir yenisi daha eklendi.

Son olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Seymen kırsalı Ağırmeşe Çiftliği mevkiinde tarlada biçim yapan biçerdöverci, şimdi biçilmemiş buğday tarlasının yandığını fark etti. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda yangın söndürme takımı sevk edildi.

Yangın nedeniyle havaya yükselen duman bulutu, Silivri, Çerkezköy ve Çorlu ilçelerinden de görüldü.

İstanbul’dan destek gruplar geldi

Yöre çiftçilerinin de dayanak verdiği yangın, İstanbul İtfaiyesi, Çorlu ve Çerkezköy İtfaiye İstasyon grupları ile Çerkezköy Orman İtfaiyesi tarafından daha da büyümeden denetim altına alındı.

İHA’nın aktardığına nazaran olay yerine gelen Çorlu İlçe Jandarma Kumandanı Yüzbaşı Engin Türk ve Seymen Mahallesi Muhtarı Aydın Dinler, tarlası yanan vatandaşa geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için incelemeler sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.