Instagram’a 405 milyon euro para cezası verildi

İrlanda’daki Data Muhafaza Komitesi (DPC), ABD merkezli teknoloji şirketi Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformu Instagram’a Genel Bilgi Muhafaza Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro fiyatında para cezası verdi.

“Çocukların kapalılığını ihlal” iddiası

Argümanlara nazaran, Instagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların kapalılığını ihlal ettiği öne sürülüyor.

İrlanda Bilgi Muhafaza Kurulu’ndan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” denildi.

Soruşturma Eylül 2020’de başlatılmıştı

Veri Müdafaa Kurulu (DPC), toplumsal medya platformu Instagram’a, reşit olmayan gençlerin hesap detaylarını nasıl işlediğiyle ilgili olarak Eylül 2020’de bir soruşturma başlatmıştı.

İrlandalı yetkililerin soruşturması, Instagram’ın 13 ila 17 yaş ortasındaki kullanıcıların, e posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere şahsî bilgilerini nasıl tuttuğuna odaklandı.

Soruşturma ayrıyeten, Instagram kullanıcı kayıt sisteminin, hesabın saklılık ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça, çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olarak ayarlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını da inceledi.


“Bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, Instagram’ın ana şirketi Meta’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, tabirlerini kullandı.

Soruşturmaya ait daha fazla ayrıntı ise önümüzdeki hafta yayınlanacak.

AB’de verilen en büyük ikinci ceza

Ceza, Avrupa Birliği’nin (AB) katı saklılık kuralları kapsamında verilen en büyük ikinci ceza oldu. Daha evvel, Lüksemburg’daki Veri Muhafaza Kurulu, Amazon şirketine 746 milyon euro para cezası vermişti.

WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı

Öte yandan, İrlanda’daki Bilgi Müdafaa Komitesi, Meta’ya ilişkin öteki toplumsal medya şirketleriyle ilgili diğer bir soruşturma daha gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz yıl, insanların bilgilerini başka Meta şirketleriyle paylaşma konusundaki şeffaflık kurallarını ihlal ettiği için WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Meta şirketinin bünyesinde Facebook, Instagram, Messenger ve Whatsapp bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.