İngiltere’de su kısıtlaması: 33 milyon kişiyi vuracak

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan global güç krizi nedeniyle planlı elektrik kesintilerine hazırlanan İngiltere, artık de kuraklık ve kaynakların azalması münasebetiyle su kullanımında kısıtlama kararı aldı. İngiliz hükümetinin kış hazırlıkları adeta “kıyamet senaryosuna hazırlanıyor” izlenimi veriyor. Acil durum planı kapsamında gücün karneye bağlanması ile tren istasyonları ve hükümet binalarının kapatılması gündemde. Besin sanayisinden ise boş kalacak raflar için şimdiden plan hazırlamaları istendi. Avrupa’yı saran sıcak hava dalgasından nasibini alan ülke, bu yıl tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı. İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, ülke genelini kapsayacak halde 3. derece sıcaklık uyarısı yayınladı. İkazın 14 Ağustos’a kadar süreceği belirtildi. Meteoroloji servisine nazaran İngiltere bu yıl, 1935’ten bu yana en sıcak temmuz ayını yaşadı. Ülkede 19 Temmuz’da hava sıcaklığı birinci kere 40 derecenin üzerine çıkmıştı.

SU KULLANIMINA KISITLAMA

İngiltere’nin en büyük su şirketi olan ve yaklaşık 15 milyon bireye su sağlayan Thames Water, başşehir Londra ve etrafında su kullanımında kısıtlama getirileceğini duyurdu. BBC’nin haberine nazaran, ekim ayına kadar sürmesi beklenen kısıtlamalar kapsamında, bahçe işleri ve yüzme havuzların doldurulması üzere işlerde çok su kullanımının yasaklanması bekleniyor. Şirketin kısıtlama kararında, İngiltere Meteoroloji Kurumu tarafından yapılan sıcak hava ikazlarının dikkate alındığı kaydedildi. İngiliz Daily Mail gazetesi ise Thames Water’ın akabinde Yorkshire, Severn Trent ve South West üzere öbür şirketlerin de benzeri kısıtlamalar için hazırlık yaptığını yazdı. Şayet bu şirketler de su kullanımında kısıtlamaya giderse, yasakların 33 milyon insanı etkileyeceği belirtiliyor.

ASIL KRİZ KIŞ AYLARINDA

Rusya’nın Avrupa’ya giden gazı kesmesi sonrası yaşanan gaz kıtlığı nedeniyle bu kış ülkede planlı elektrik kesintilerinin yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Departmanı, güç arzının güvenliği ile ilgili kaygılarını lisana getirdiği açıklamasında, acil durum planları kapsamında gücün karneye bağlanabileceğini duyurdu. Kelam konusu plan, önümüzdeki kış kütüphanelerin, tren istasyonlarının ve hükümet binalarının kapatılmasına yol açabilir.

RAFLAR BOŞ KALMASIN UYARISI

Yetkililer, yiyecek ve içecek sanayisinden, elektrik kesintisi durumunda rafların boş kalmaması için tedbir almalarını talep etti. Birebir formda işverenlerden, jeneratörlerinin bakımının düzgün yapıldığından ve dizel tanklarının dolu olduğundan emin olmaları istendi.

HANE HALKI BORÇ BATAĞINDA

Ülkede hane halkının güç borcu rekor düzeyleri gördü. İngiltere merkezli fiyat karşılaştırma şirketi Uswitch tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, İngiliz vatandaşlarının ödemedikleri güç faturalarının toplamı 1,3 milyar sterline ulaştı. Faturaların yüzde 80 oranında yükselmesi hasebiyle toplam borç bir yıl öncesine nazaran üç kat artarken, bu borcun tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde olduğu kaydedildi. Uswitch Güç Siyasetleri Yöneticisi Justina Miltienyte, şirketin paylaştığı datalara ait yaptığı açıklamada, “Enerji borcu tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bu kış güç fiyatlarındaki artış birçok hane için son derece tehlikeli bir duruma dönüşecek. Bu borç kış boyunca katlanarak artacak” sözlerini kullandı. Planlı kesintiler, kömür santrallerinin yine devreye sokulması ve ülkenin gaz depolama tesislerinin onarımı da dahil olmak üzere alınan tüm tedbirlere karşın, İngiltere’nin yeni devirde Avrupa Birliği ve Norveç’ten yapılan ithalata bağımlı hale geleceği düşünülüyor.

‘Mum ve odun stoklayın’ çağrısı

Avrupa, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık ve süratle yükselen güç fiyatlarıyla boğuşurken, hükümetler yeni tahlil yolları arıyor. Kışın elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapılan İsviçre’de, Federal Elektrik Kurulu Lideri, halka kış için mum ve odun stoklama tavsiyesinde bulundu. İspanya’da ise klima kullanımını sonlandıran uygulama yürürlüğe girdi. Halka açık ofis ve iş yerlerinde klimalar 27 derecenin altına düşürülemeyecek. Bu yerlerin kapılarının kapalı tutulması da zarurî hale geldi. Almanya’nın Hannover kenti de hastane ve okullar dışındaki kamu binalarında klima ve fanlı ısıtıcı kullanımını yasakladı. Yunanistan ve İtalya, kamu binalarında klima kullanımı konusunda geçen ay kısıtlamaya gitmiş, klimaların 27 derecenin altında kullanılması yasaklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.