İngiltere “kişisel kollayıcı ekipmanlar” için servet harcıyor

Yeni sayılar, İngiltere hükümetinin maske, gözlük üzere şahsî hami ekipmanları depolamak için haftada 1 milyar TL’den (5 milyon Sterlin) fazla harcadığını ortaya koydu.

İngiltere’de bakanlar, gözetici teçhizatları koruma etmek için günde yaklaşık 15 milyon TL (700 bin Sterlin) ödeyerek vergi mükelleflerinin parasını “mide bulandırıcı” bir biçimde israf etmekle suçlanıyorlar.

Times’ta yer alan habere nazaran, Ulusal Kontrol Ofisi tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, 14,2 milyar KKD (kişisel hami donanım) öğesinin depoda çürümekte olduğu tespit edildi. Bu, Covid-19 pandemisi sırasında ön saflardaki hekimlere ve hemşirelere teslim edilen 17,3 milyar öğeden biraz daha az.

Milletvekillerinin kamu hesapları komitesinin bu yılki raporuna nazaran, corona virüsü pandemisinin birinci yılında satın alınan yaklaşık 4 milyar sterlinlik KKD, “güç üretmek” için yakılacak.

“BU MEBLAĞLAR MİDE BULANDIRICI”

İşçi Partisi Genel Lider Yardımcısı Angela Rayner, kelam konusu meblağların “mide bulandırıcı” olduğunu belirtti.

Rayner, “Aileler geçimlerini sağlamak için gayret ederken ve çocuk bakımı, yakıt ve yiyecek için ödeme yaparken, hükümet gereksiz KKD’lerin depolanmasını ödemek için vergi mükelleflerinin parasını harcıyor” dedi.

Sağlık ve Toplumsal Bakım Departmanından bir yetkili de, “KKE depolama maliyetleri, pandemi sırasında tepeye ulaştığından bu yana değerli ölçüde azaldı ve fazla stoğumuzu satarak, bağışlayarak, öbür maksatlarla yine kullanarak ve geri dönüştürerek harcamaları daha da kısmaya devam ediyoruz.”

“Örneğin okullara 207 milyondan fazla maske bağışladık ve Ukrayna da dahil olmak üzere dünya çapında 58 ülkeye KKD bağışlamak için çalışıyoruz. Bu gibisi görülmemiş global salgın boyunca mutlak önceliğimiz her vakit hayat kurtarmak olmuştur ve onları inançta tutmak için 21.4 milyardan fazla KKD öğesini ön saflardaki işçiye teslim ettik” açıklamasında bulundu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.