İngiliz Financial Times “Türkiye’nin büyük planını” yazdı: Osmanlı’dan bu yana bir ilk!

Türkiye’nin en son son Tahran’daki 3’lü tepede verdiği net operasyon bildirisiyle bölgede hareketli günler yaşanıyor. Londra merkezli Financial Times iş gazetesi, Türkiye’nin Suriye’deki rolüne dikkat çeken bir haber kaleme aldı.

Suriye’nin kuzeyindeki teröristlerin kıymetli bir kısmı temizlemesini ve siviller için inançlı haline getirdi. Türkiye, okullar ve hastaneler üzere sivil altyapı sağladığı bölgeyi, Suriyeli sivillerin geri dönüşüne hazırlıyor.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜK PLANI”

İngiltere basınından Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Suriye’deki dikkat çeken yazı kaleme aldı ve ‘Türkiye’nin Suriye’deki büyük planı ne?’ başlığıyla tahlil haber yayımladı.

DÖNÜŞLERİ İÇİN İNANÇLI BÖLGE OLUŞTURUYOR

Türkiye’nin Suriye’de inançlı bölgeler oluşturduğunu ve Türkiye’ye sığınan 3.7 milyon Suriyeli mülteci için inançlı bölge oluşturduğuna dikkat çekti.

Üst seviye bir Türk yetkili, eleştirmenlerin sav ettiği üzere Ankara’nın “Suriye’nin dokusunu değiştirmeye” çalışmadığını vurgulayarak, “Birçok Arap ve Batılı dost bu noktayı kaçırıyor.” dedi.

OSMANLI’NIN ÇÖKÜŞÜNDEN BU YANA BİRİNCİ DEFA BU KADAR BÖLGEDE ETKİLİ

Türkiye’nin Suriye’deki mevcut varlığının Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden bu yana en büyük ayak izi olduğunu söz ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyon sinyali vermesiyle bu durumun daha da büyüyeceğini belirtti.

MUHALİFLERİN DENETİMİNDEKİ BÖLGEDE TÜRKİYE AKTİF

Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/YPG’nin faal olduğu hatırlatılan yazıda ayrıyeten muhaliflerin denetimindeki bölgede Türkiye’nin değerli bir varlığa sahip olduğu belirtildi. Burada Suriyeli çocukların Türkçe öğrendiği, TL’nin kullanıldığı, birçok hizmetin Türk vazifeliler tarafından sağlandığı ve lokal personellerin maaşlarının Türkiye tarafından ödendiği kaydedildi.

“TÜRKİYE’NİN AYRILMASI BÖLGEDE ENDİŞEYE YOL AÇAR”

Financial Times’a konuşan 26 yaşındaki Esma ismindeki Suriyeli bir bayan, “Birçok kişi Türkiye’nin kendi çıkarları için burada olduğunu biliyor. Korkarız zira Türkiye bizim için tek seçenek.” tabirlerini kullandı. Esma, yeniden de Türkiye’nin ayrılmasının bölgede kaygıya yol açacağını kaydederek “Rusya ve Esad gelir” diye ekledi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.