İktidara yakın gazete yazdı: ‘Milletvekilleri altın ve akaryakıt fiyatlarından şikayetçi’

Meclis açıkken her hafta sonu seçim bölgelerine gidip kentlerinde köyleri ve ilçeleri dolaşıp, hafta başı tekrar Ankara’ya dönen milletvekillerinin haftalık mazot masrafı 4-5 bin lirayı buluyordu.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran, bilinenin tersine araçlarında kullandıkları akaryakıtı kendi ceplerinden ödediklerini belirten milletvekilleri, eskisine göre seçim bölgelerine daha az gitmeye başladıklarını kaydediyor.

Bazı milletvekilleri “Her hafta gittiğimiz seçim bölgelerimize artık iki haftada bir gitmeye başladık. Bir haftayı pas geçiyoruz” diyerek akaryakıt fiyatlarından keder yanıyor.

MAKAM VARSA PARASI MECLİS’TEN

Bu ortada TBMM’de yahut partilerin genel merkezinde yöneticilik misyonu bulunan milletvekillerinin araç ve ulaşım sarfiyatları bulundukları misyona nazaran ya parti tarafından ya da Meclis tarafından karşılanıyor.

Meclis’te bu kapsamda kurul başkanlığı, küme lider vekilliği ve Meclis Başkanlık Divanında vazifesi olan milletvekillerinin araç masrafları TBMM tarafından, genel lider yardımcısı olanların masrafları ise partilerin bütçelerinden ödeniyor.

‘DÜĞÜNLER BAŞLADI, MASRAF ARTTI’

Düğün mevsiminin başlaması ile birlikte milletvekillerinin masrafları da katlandı. Gelen düğün davetlerine en az bir çeyrek altın götürdüklerini belirten milletvekillerinden kimileri, bu sebeple 5-6 ay evvelce altın almaya başladığını lisana getirdi.

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA MİLLETVEKİLİYSEN ÇEYREK DE YETMİYOR’

Hem iktidar hem muhalefet milletvekilleri “Haftada en az 5-6 düğün daveti geliyor. Altın fiyatı bu kadar artmamışken, mümkün olduğu kadar hepsine katılmaya çalışıyorduk. Artık birine gitsen başkasına gitmesen olmuyor. Hepsine gitmeye kalksan çeyrek altın alsan bir çeyrek altın bin 600-1.700 lira. Beş düğüne gitsen 8-9 bin lira haftalık altın masrafı çıkıyor. Doğu ve Güneydoğu’da milletvekilliği yapıyorsan, çeyrek de yetmiyor en az yarım altın götürmek gerekiyor” görüşünü lisana getiriyor.

MAAŞLARI 56 BİN LİRA

Öte yandan TBMM’de kümesi bulunan partiler milletvekili maaşları konusunda anlaştı. Mutabakat sonucu milletvekili maaşları 40 bin liradan 56 bin liraya yükseltildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.