İbrahim Kahveci yazdı: ‘Seçim için en makul tarih 23 Nisan’

İktidarın 2023 yılı başında taban fiyat, EYT, ek gösterge üzere bahislerde adımlar atacağını söyleyen Karar muharriri İbrahim Kahveci, bu adımlar ekonomik göstergeler üzerinde olumsuz tesir yaratmadan seçime gidilebileceğini söyledi.

Parasal değişimlerin tesirlerinin 3 ay sonra çıkmaya başladığını belirten Kahveci, “Seçim tarihi” başlıklı yazısında, “Tarihlere baktığımızda da hem sembolik hem de yeni seçim yasasının mühleti açısından en makul tarih 23 Nisan 2023 üzere duruyor” dedi.

Kahveci’nin yazısının ilgili kısmı şu halde:

“Gelecek yıl baz tesiri ile toplumu çok rahat yanıltabiliriz niyeti mi var? O vakit söyleyeyim 2001 krizi akabinde muhalefet 2002 Kasım’ında seçim kazanmıştı. İktidarlar için enflasyon şokları o denli birkaç aylık düzelme ile geçmiyor.

Peki bu durumda geriye ne kalıyor?

2023 başında ne var ne yok herkese ve her şeye bol kepçeden dağıtmak… Mesela taban fiyatı 8000 liraya çıkartmak; EYT, ek gösterge vs ne varsa vermek…

İyi lakin kasada para yokken bu dağıtılacak ulufeler lakin daha büyük enflasyonla sonuçlanır.

Yani Türkiye bir bakıma Venezuela olacaktır. Zati idarenin devamında bunun olacağı katidir ancak bekleyip görelim…

***

Parasal değişimlerin tesirlerinin 3 ay sonra çıkmaya başladığını ve 9-12 aya kadar sürdüğünü gözlemleriz.

Demek ki yılbaşında yapılacak artırımların ocak ayı sonundan itibaren 3 ayda enflasyon tesirlerini görebiliriz. Yani en fazla nisan sonuna kadar süremiz var demektir.

İktidar açısından en makul vakit dilimi bu biçimde görülüyor.

Tarihlere baktığımızda da hem sembolik hem de yeni seçim yasasının müddeti açısından en makul tarih 23 Nisan 2023 üzere duruyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.