Hyundai robotlara 400 milyon dolar yatırım yapacak

Mühendislik ve robot şirketi olan ABD’li Boston Dynamics, bilhassa robot köpeği Spot ile epeyce ses getirmeyi başarmıştı.

MIT bünyesinde faaliyetlerine başlayan Boston Dynamics, mali meseleler nedeniyle 2020 yılında 921 milyon dolara Hyundai’ye satılmıştı.

Robotlara 400 milyon dolar yatırım

AA’da yer alan habere nazaran, Hyundai Motor Kümesi ve Boston Dynamics tarafından orijinal bir yatırıma imza atıldı.

Grup tarafından yönetilecek olan enstitü, bilişsel ve atletik yapay zeka (AI) kadar organik donanım dizaynının teknik alanlarındaki kaynaklarına 400 milyon dolardan fazla yatırım yapacak.

Enstitü, yapay zeka ve robotik araştırmaları ile ilgili yazılım ve donanım mühendisliğinde de aktifliğini artıracak.

Bu tip sanayi odaklı alanlarda yetenekli bireyleri işe almanın yanı sıra üniversiteler ve kurumsal araştırma laboratuvarlarıyla da ortak çalışılacak.

Araştırmaya öncelik veren enstitü, gelişmiş robotların yaygınlaşması için çalışacak. Yapay zeka, robotik, bilgi süreç, makine tahsili ve mühendislik alanlarındaki seçkin mühendisler, robotlar için daha fazla teknoloji odaklı hareket edecek.

Enstitü, Amerika Massachusetts’teki Kendall Square araştırma merkezinde yer alacak. Yapay zeka ve robotik araştırmacılarıyla bir arada yazılım ve donanım mühendislerini de işe alarak teknoloji alanında yeni istihdam fırsatları da yaratacak.

Boston Dynamics Yöneticisi Marc Raibert, amaçlarının daha akıllı, daha çevik, daha algısal ve daha gelişmiş robotlar ve akıllı makineler yaratmak olduğunu söz etti.

Raibert, “Enstitünün yapısı, teknoloji alanındaki temel tahlillerden yararlanarak problemsiz çalışan robotlar üretmek üzerine şurası. İnsanlığa gelecekte daha yararlı olabilmek ismine hudutları zorlamaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.