Hayvanat bahçesinden kaçtı, konuta bisikletle döndü, öyküsü üzdü

Harkov’daki bir hayvanat bahçesinde yaşayan 13 yaşındaki Chichi ismindeki dişi şempanze, bulunduğu tesisten kaçarak kentin sokaklarında dolaşmaya başladı.

Harkov sokaklarında elini kolunu sallayarak dolaşan şempanzeyi görenler vazifelileri haberdar etti ve böylelikle görevlilerin Chichi’yi ikna tipleri da başlamış oldu.

Bir kaç saat süren seyahat boyunca kendisini meskene dönmesi için ikna etmeye çalışan vazifelileri dinlemeyi reddeden Chichi, yağmurun başlamasıyla vazifelilerden birine koşarak ceketini giydi ve akabinde öteki vazifelinin yardımıyla, bisiklete bindirilerek tesise geri götürüldü.

“İKNA ETMEM GÜÇ OLMADI”

Chichi’yi konuta dönmeye ikna etmeye çalışan ve görüntüde ona ceketini giydirirken görüntülenen vazifeli, Victoria Kozyreva, NBC News’e demecinde, “Şempanzeler çok akıllı hayvanlardır. Onu, geri dönmesi için ikna etmem güç olmadı” sözlerini kullandı.

Hayvanat bahçesi müdürü Oleksiy Grigoriev, mahallî basına demecinde, Chichi’nin hayat alanına geri döndüğünü ve sıhhatinin yerinde olduğunu söyledi.

CHİCHİ’NİN ÜZÜCÜ HİKAYESİ

Chichi, savaşın birinci günlerinde Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkov kentinde yer alan Feldman Ecopark isimli hayvanat bahçesinde yaşıyordu. Ancak yaşanan savaştan dolayı son bir kaç aydır hayli gerilimli bir hayat sürüyordu. Zira tesiste bulunan 100’den fazla hayvan roket hücumları yüzünden hayatlarını kaybederken, kimilerine da ötenazi uygulanmıştı.

Bu süreçte tesisteki park vazifelileri ve gönüllüler de dahil olmak üzere en az 6 kişi çatışmalara bağlı olarak ömürlerini yitirdi.

Chichi de bir mühlet sonra Feldman Ecopark’tan alınarak Harkov Hayvanat Bahçesi’ne yerleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.