Finansta bir üst lige çıkıyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) Türkiye’yi finans alanında bir üst lige çıkaracağını söyledi.

İFM’nin açılış töreninde konuşan Erdoğan, bu açılışın stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. “Türkiye’yi finans alanında bir üst lige çıkaracak, İFM’nin ilk etabının açılış heyecanını yaşıyoruz” diyen Erdoğan, dünyada da New York, Londra, Frankfurt gibi asırlık merkezlerin yanında Dubai, Singapur, Hong Kong gibi sonradan bu listeye dahil olan önemli finans merkezlerinin de bulunduğunu anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

YENİ FIRSAT PENCERELERİ AÇIYOR

Erdoğan, “Küresel finansın ağırlık merkezi giderek daha belirgin bir şekilde batıdan doğuya doğru kayıyor. Bu çerçevede Asya ve Avrupa arasında artan ticari rekabet ile ülkemizin jeopolitik konumu, İstanbul’un önünde yeni fırsat pencereleri açıyor. Tarihi olarak doğu ve batı arasında hem coğrafi hem de ticari köprü görevi üstlenen İstanbul’un günümüzde finansal piyasalar arasında aynı bağı kurma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Tarihte İstanbul nasıl bu ülkenin bir finans merkeziyse işte şimdi de yeniden bu finans merkezi olma görevini üstleniyor” diye konuştu.

65 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Erdoğan, merkezin, Türkiye’nin dünya ekonomisindeki yerini güçlendirmek, bölgesel ve ilerleyen zamanlarda ülkeyi küresel bir finans merkezi haline getirmek amacıyla geliştirilen vizyoner bir proje olduğunu söyledi. İnşasına 2013’te başladıkları projeyle Merkez Bankası, kamu bankaları ve borsa dahil, ülkenin lokomotif kuruluşlarını İstanbul’a taşımaya karar verdiklerini anlatan Erdoğan, böylece toplam 65 milyar liralık yatırım değeriyle ülkenin ve dünyanın en prestijli projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

TÜM İHTİYAÇLARA CEVAP VERECEK

Erdoğan, bu merkezin aynı zamanda çevreye saygılı, doğa dostu, sıfır atık uyumlu özellikleriyle de örnek bir proje olduğunu aktararak, “Türkiye’nin ilk eser sözleşmesine dayalı yeşil kira sertifikasının ihracıyla elde edilen 600 milyon lira değerindeki fonu, projemizdeki çevre dostu yeşil binalarla kullanıyoruz. Merkezimiz toplam alanı 1,4 milyon metrekareyi bulan 21 ofis binasıyla, 100 bin metrekarelik alışveriş merkeziyle, 2 bin 100 kişilik kongre merkeziyle, oteli ve 26 bin 500 araçlık otopark kapasitesiyle, akıllı şehir modeliyle, daha pek çok özelliğiyle iş dünyasının tüm ihtiyaçlarına cevap verecektir” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, İFM ile Türkiye’nin yıllardır dışlandığı bir alanda “Artık ben de varım” diyebilme iradesi ve cesareti gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Genç girişimcileri destekleyeceğiz

İstanbul Finans Merkezi’nin özellikle Fintek (Finansal Teknoloji) ve katılım finans alanlarında küresel bir üs haline geleceğini düşündüklerini aktaran Erdoğan, “Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Katılım Finans Strateji Belgesi ile bu konudaki yol haritamızı belirlemiştik. İnşallah yakında milli Fintek Strateji Belgemizi de kamuoyumuzla ve finans sektörümüzle paylaşacağız. Alternatif finans araçlarını yaygınlaştırırken, finansal teknolojiler ve blokzincir teknolojileriyle ilgili çalışan, kendini bu alanda geliştirmek, yatırım yapmak isteyen genç girişimcileri de destekleyeceğiz ve onları yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Yatırım çekme potansiyelimizi artıracak

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan sonra Anadolu Yakası’nın da ayrı bir zenginliğe kavuştuğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İFM, yerli ve yabancı finans kuruluşlarının bölgede faaliyet göstermeye başlamalarıyla çok geniş bir yelpazede ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu merkez, 3 kıtanın buluşma noktası olan İstanbul’da yeni bir finansal ekosistem oluşturacaktır. Farklı illerimize ve şehrimizin farklı yerlerine dağılmış olan kurumlarımızın bir araya gelmesi, bu ekosistemin oluşmasının ilk adımıdır. Tüm bunların yanı sıra İFM, uluslararası sermaye akışını kolaylaştırarak yatırım çekme potansiyelimizi de artıracaktır.”

Hedef küresel liderlik

Bankalar etabı açılan İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile İstanbul’un Küresel Finans Merkezleri Endeksi’ndeki sıralamasını yükseltmesi bekleniyor.

Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nin 33. baskısında New York birinci sırada yer alıyor. New York’u Londra takip ederken, üçüncü sırada Singapur var. Hong Kong dördüncü sırada yer alırken, onu San Francisco izliyor. İstanbul ise Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nde 90. sırada yer buldu. İFM’nin oluşturacağı ticaret hacmi ile İstanbul’u listede üst sıralara taşıması bekleniyor. İstanbul, bankalar etabı açılan İFM ile orta vadede bölgesel, uzun dönemde ise küresel lider finans merkezi olma hedefiyle çalışmalarını sürdürecek. İFM, 1,3 milyon metrekare ofis alanı, 100 bin metrekarelik alışveriş merkezi, 2 bin 100 kişilik kongre merkezi ile yurt içi ve yurt dışından birçok misafiri ağırlayacak.

Siyasi ikbal değil hizmet peşindeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yıl geleneksel olarak Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen iftarda, depremzedeler ve vatandaşlarla bir araya geldi. Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Harem’e kadar uzanan iftarda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 50 bin 500 hatmin duasını yaptı. Programda konuşan Erdoğan, bayrama kadar Hatay hariz deprem bölgesindeki tüm enkazın kaldırılmasını hedefledikleri söyledi. “Gidenleri geri getiremesek de bunun dışındaki tüm kayıplarımızı telafi etmekte kararlıyız” ifadelerini kullanan Erdoğan şunları kaydetti: “Deprem turistleri, kendi sahte gündemlerinin içinde kaybolup gitseler de, biz onların izinden gitmeyeceğiz. Başkaları makam peşinde, koltuk peşinde, siyasi ikbal peşinde koşsa da biz asla onlar gibi olmadık, olmayacağız. Rabbim ömür, milletimizde destek verdikçe inşallah bu mesuliyeti en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacağız. İşte, sizler de görüyorsunuz. İcraatsız, açılışsız, ülkemize eser kazandırmadığımız bir günümüz yok” ifadelerini kullandı.

Tefecilerden söz aldı

Seçim dönemlerinin siyasetçilerin, siyasi partilerin ve ittifakların kantara çıktığı günler olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Üzülerek ifade etmek isterim ki muhalefetin Türkiye’yi yönetebilecek, ülkemizi hedeflerine, milletimizi de hayallerine ulaştıracak hiçbir vizyonunun olmadığı bu arada ortaya çıkmıştır” dedi. Tespitlerini haklı çıkartacak pek çok vahim örnek olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Her şeyi bedava verme, Batılı tefecilerden 300 milyar dolar dilenme, IMF reçetelerine teslim olma gibi gerçek dünya ile ilgisi olmayan, sayısız abuk sabuk vaadi burada konuşmaya değer bulmuyorum. Düşünebiliyor musunuz? 300 milyar dolar İngiltere’den getirecekmiş. Demek ki tefecilerle filan da görüştü, anlaştı. Onlar ona havada, karada sözler verdiler. O da o sözleri aynen geldi buraya aktarıyor.”

Sandığın renginden şüphem yok

14 Mayıs’ta Türkiye’nin geleceğine dair çok kritik bir karar verileceğini söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz milletimizin tercihinin son 21 yıldır olduğu gibi yine eser, hizmet ve yatırım siyasetinden yana olacağına inanıyoruz. Aziz milletimiz ‘Bismillah’ diyerek Türkiye Yüzyılı’nı başlatacaktır. Ömrünün 40 yılında meydanların nabzını tutan, meydanların dilini okuyan bir siyasetçi olarak Allah’ın izniyle sandığın renginden en ufak bir şüphe duymuyorum.”

İstanbul’da uydu kentler yapılacak

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Anahtar Teslimi ile 2. ve 3. Etaplarda Kentsel Dönüşüm Başlangıç Töreni’ne katılan Erdoğan, şunları söyledi: “830 bin metrekareyi bulan alanı ile Fikirtepe ülkemizin en önemli projelerinden biridir. 18 parselde yürütülen Yeni Fikirtepe Projesi’ne 2020 yılında başlandı. 20 milyar liralık yatırımla 60 bin vatandaşın yaşayacağı konutlar yapıyoruz. Şu anda parsellerde yüzde 27 ile yüzde 84 arasında gerçekleşmelere ulaşılmış durumdadır. Bir başka ifadeyle projenin 3’te 1’i tamamlandı. İlk etapta inşa edilen 16484 konutun anahtarlarını teslim ediyoruz. İstanbul’da acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var. Avrupa ve Anadolu yakasında 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz. Bu çerçevede kentsel dönüşüm kredilerinin limitlerini 600 binden 1 milyon 250 bin liraya çıkardık. Bayramın ilk günü kentsel dönüşüme ivme katacak yeni bir müjdeyi milletimizle paylaşacağız. Deprem yıkıntılarının altında canlarımızın yitip gitmemesi için kentsel dönüşüm çalışmalarında en küçük ihmale meydan vermemeliyiz. Ne İstanbul ne de Türkiye. Böyle bir tehdidin altında kalmayı hak etmiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir