FED faiz kararı ne olur? FED Haziran ayı kararı ne vakit açıklanacak?

ABD’de Cuma açıklanan ve varsayımları aşan Mayıs ayı enflasyon dataları, Fed faiz kararında 75 baz puan faiz artırımına gidebileceği beklentilerini kuvvetlendirirken dünyanın en büyük iktisadının resesyona girebileceği telaşları kuvvetlendirdi. Fed’den beklenen faiz artırımı dün ABD borsalarını sert gerilemesine neden oldu. FED faiz toplantısı 14 ve 15 Haziran tarihleri ortasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 15 Haziran saat 21:00 prestiji ile açıklanması bekleniyor.

ABD’nin Hazine tahvil getirileri Fed’in süratle faiz artıracağı ve iktisadın daralacağı kaygılarına paralel olarak yükselerek en az 10 yılın zirvesine
tırmandı. Fed yetkilileri geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda 75 baz puan faiz artırılması mümkünlüğünün düşük olduğuna işaret etmiş olsalar da, fiyat artış suratının şimdi yavaşlamadığını gösteren dataların akabinde Fed’in artık bu adımı atabileceği düşünülüyor.

FED TOPLANTISI NE VAKİT?

FED faiz toplantısı 14 – 15 Haziran tarihleri ortasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 15 Haziran saat 21:00 prestiji ile açıklanması bekleniyor.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

ABD’de açıklanan yüksek enflasyon dataları ve yatırımcıların görüşlerinin hızla
değişmesi Fed’in yarın sona erecek toplantısında 75 baz puan ile varsayımlardan daha büyük bir faiz artırımına gitmesine neden olabilir. Fed yetkilileri geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda 75 baz puan faiz artırılması mümkünlüğünün düşük olduğuna işaret etmiş olsalar da, fiyat artış suratının şimdi yavaşlamadığını gösteren bilgilerin akabinde Fed’in artık bu adımı atabileceği düşünülüyor.

Dün Wall Street Journal’da yer alan haberde de Fed’den sürpriz bir atılım gelmesi mümkünlüğünün arttığının tabir edilmesiyle para siyasetine hassas vadeli kontratlarda
görülen süreçler arttı. Alışılageldiği üzere para siyaseti toplantısından iki hafta evvel kamuya açık konuşma yapmayı durduran Fed yetkilileri, bu tarihe kadar yaptıkları açıklamalarda yarın 50 baz puan faiz artırımına gitmeye meyilli olduklarını söz etmişlerdi. Fakat 50 baz puana ait iddialar, Fed Lideri Jerome Powell’ın Mayıs’ta para siyaseti toplantısının akabinde söz ettiği üzere, “ekonomik ve finansal şartların büyük oranda beklentilere paralel seyretmesine…” bağlıydı. Powell, tıpkı toplantıda “Beklentiler enflasyon (eğrisinin) yükselişi durdurmasıdır” demişti. Lakin enflasyon yükselişini kesmedi. Tersine, Cuma günü açıklanan datalar Mayıs ayında tüketici fiyatlarındaki artışın yıllık bazda %8.6’ya yükseldiğini gösterdi.

Fed tarafından yakından izlenen ve Cleveland Fed tarafından derlenen “ayıklanmış ortalamaya” dayanan gösterge de fiyat baskılarının geniş tabana yayıldığını, sırf yüksek fiyat artışı görülen hizmet kesimi ile hudutlu olmadığı

gösterdi. Piyasalardaki fiyatlama dün süratle değişti, Fed siyaset faizine dayalı kontratlar, işlemcilerin neredeyse yüzde yüz olasılıkla 75 baz puan faiz artırımı fiyatladığını gösterdi. Fed, faizleri 75 baz puan artırması halinde Kasım 1994’ten bu yana görülen en büyük faiz artırımı gerçekleştirmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.