Fahrettin Altun’dan NATO’ya davet: Terör konusunda hassasiyet gösterin

İspanya’nın başşehri Madrid, NATO Önderler Doruğu’na mesken sahipliği yapıyor.

Zirve öncesinde, İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “Bölgeselden Globale NATO: Diyalog, Genişleme ve Birliktelik Paneli”ne İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, imajlı bildiriyle katıldı.

Dost ve müttefik İspanya’nın konut sahipliğinde gerçekleşen ve ittifakın 2030 stratejik konseptinin güncelleneceği tarihi NATO Doruğu’nun marjında bu türlü bir aktifliğe konut sahipliği yapmaktan büyük memnunluk duyduklarını belirten Altun, 1952’de NATO’ya katılan Türkiye’nin hala ittifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olduğunu hatırlattı.

“Türkiye NATO’nun vazgeçilmez bir parçası”

Türkiye’nin geride kalan 70 yıllık devirde hem müttefiklerine güçlü takviyesi hem de ittifaka sunduğu katkılarla NATO’nun vazgeçilmez bir modülü haline geldiğine işaret eden Altun, son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve vizyoner liderliğiyle yerli-milli savunma endüstrisinde yapılan yatırımların Türkiye’nin bu pozisyonunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Savunma sanayi alanında Türk mühendislerin emekleriyle ortaya çıkardıkları her yapıtın istikrarlaştırıcı bir aktör olan Türkiye’ye olduğu kadar, modülü olunan NATO’ya da güç kattığını vurgulayan Altun, “asker millet” olarak tanımlanan Türklerde “silah arkadaşlığı” kavramının özel yeri bulunduğunu söyledi.

Altun, şöyle konuştu:

“Silah arkadaşlığı sırf muhakkak bir mühlet zarfında muhakkak görevleri birlikte icra etmiş olmanın değil, bir ortak paydanın, vefa hissinin ve dayanışmanın tecessümü olarak anlaşılmalıdır.

Türkiye’nin NATO’ya atfettiği değeri en güzel anlatan kavram da silah arkadaşlığı olabilir. Öte yandan silah arkadaşlığı kavramının içine sırf güç durumda olan silah arkadaşınıza yardım etmek yahut birlikte hareket etmek değil, gereksiniminiz olduğunda silah arkadaşınızın yanınızda olması da girer.

“İttifak üyelerinin gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz”

Üzülerek tabir etmeliyim ki terörle uğraş kelam konusu olduğunda kimi NATO müttefiklerimizin yanımızda olmadığı hissi, NATO’nun Türk milleti nezdindeki imajına önemli manada ziyan vermektedir.

Aynı formda NATO’nun en çok terör saldırısına amaç olan ülkesi olarak terörle çaba noktasında hem ittifakın hem de müttefiklerimizin gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Bu kapsamda PKK terör örgütünün propaganda, finansman ve militan devşirme faaliyetleriyle ciddiyetle uğraş edilmesi gerekmekte, bu çaba, örgütün Suriye kolu YPG başta olmak üzere tüm uzantılarını kapsamalıdır.

İlaveten ülkemizin kurumlarına sızarak, nihayet 15 Temmuz 2016 akşamı 251 pak insanımızı şehit eden ve idareye el koymaya kalkan FETÖ ile uğraşta tatmin edici adımlar atılması bizim müttefikliğin gereği olarak gördüğümüz bir konudur.”

“En âlâ İspanyol dostlar anlar”

Terörle uğraş konusunda Türkiye’nin gösterdiği hassasiyeti en yeterli İspanyol dostların anlayacağını söz eden Altun, kimi devletlerin bilakis İspanya’nın terörün acısını yaşadığını, teröristlerin yakışıksız yüzünü tıpkı Türkiye üzere gördüğünü anımsattı.

İttifaka 1982 yılında, 16’ncı üye olarak katılan İspanya’nın da Türkiye üzere on yıllar boyunca NATO’ya büyük katkılar sağladığını belirten Altun, ülkenin, NATO’nun misyon operasyonlarında kıymetli misyonlar üstlendiğini, Bosna Hersek ve Kosova’daki NATO misyonlarının yanı sıra Afganistan’daki NATO misyonuna da kıymetli katkılar sunduğunu vurguladı.

“Güvenliğin bölünmezliği”

Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

“Dost ve müttefik olarak gördüğümüz İspanya’nın hava savunmamız başta olmak üzere ulusal güvenliğimiz konusunda gösterdiği hassasiyeti de takdirle karşıladığımızı tabir etmek istiyorum.

Bu yaklaşımın ‘güvenliğin bölünmezliği’ unsuruyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz. İki Akdeniz ülkesi ortasındaki bu yakın iş birliğinin tüm müttefiklere örnek olması gerektiğine inanıyoruz.

İttifakımıza katılmak isteyen devletlerin de terörle çaba konusundaki kararlılığımızı paylaşmasını istiyor, bu hususta gerekli adımları gecikmeden atmalarını bekliyoruz.

Zira NATO’nun kıymetlerini, müttefiklerin güvenliğini tam manasıyla içselleştirmemiş ülkelerin bir bütün olarak ittifaka katkıdan çok ziyanı olacaktır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.