Evinden çıkan değişik silahlar… Meğer katliama hazırlık yapmış

Japonya’da ülkenin en uzun süre görevde kalan lideri, eski Başbakan Shinzo Abe, 8 Temmuz’da, Nara kentinde, saat 11.30’da yaptığı konuşma sırasında iki kez vurularak öldürüldü. Bu suikast tüm dünyada hâlâ en çok konuşulan haber olmaya devam ediyor. Polisin evine baskın düzenlediği katilin el yapımı silahları ise görenleri şoke etti. Tetsuya Yamagami’nin adeta bir katliama hazırlandığı anlaşıldı.

Japonya’nın eski Başbakanı ve ülkenin en önemli siyasi figürlerinden biri olan olan 67 yaşındaki Shinzo Abe, cuma günü, seçim kampanyası konuşmasını yaparken vurularak öldürüldü.

Polis, 41 yaşındaki eski Japon donanması üyesi Tetsuya Yamagami’yi, Abe’nin vurulmasının hemen ardından tutukladı. Eski Başbakan hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra kan kaybından öldü.

Japon polisi, Yamagami’nin evinde bulunan, cep telefonuyla kontrol edilen beş ve dokuz namlulu bir “av tüfeği” de dahil olmak üzere el yapımı olan silahlarına el koydu.

İNTERNETTEN PARÇA SATIN ALMIŞ

Japon medyası, Yamagami’nin silahı çevrimiçi satın alınan parçalardan silah yaptığını, saldırıyı planlamak için aylar harcadığını, hatta bir gün önce yaklaşık 200 km uzaktaki diğer bir Abe seçim kampanyası etkinliklerine katıldığını söyledi.

Japon yanın kuruluşu NHK, şüphelinin polise, bazılarını internetten satın aldığı parçalarla üç, beş veya altı boru olmak üzere çelik boruları bantla sararak silah yaptığını söylediğini açıkladı. Katilin evinde el bombaları bulunduğu da iddia edilmişti.

Saldırganın suikastı gerçekleştiği yerden üç kilometre ötedeki bir binanın sekizinci katında tek odalı bir apartman dairesine yapılan baskında Ev Yapımı Silah ve bomba ele geçirildiğinin anlatıldığı haberlerde, mayıs ayında çalıştığı işinden ayrılan saldırganın yaptığı bu silahlarla Abe’yi öldürmeyi planladığı ifadesi var.

SES VE DUMAN BARUT KAYNAKLI

Tetsuya Tsuda adlı silah uzmanı bir gazetecinin bilgisine başvuran Yomiuri gazetesi, uzmanın görüşüne göre saldırganın, namludan kurşunun atılması için gereken patlayıcıyı havai fişeklerde de kullanılan ve herhangi bir yerden kolayca elde edilebilecek baruttan imal ettiğini, silah ateş aldığında çıkan sesin ve dumanın da bunun kanıtı olduğunu belirtmiş.

Yamagami, küçük apartmanlardan oluşan bir binanın sekizinci katında yaşıyordu.

Binanın asansörü, maliyet tasarrufu sağlayan bir tasarımla yalnızca üç katta duruyordu. Yamagami inip dairesine giden bir kat merdiveni çıkmak zorunda kalıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.