Erdoğan’dan ‘Finlandiya-İsveç’ açıklaması

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası askeri tarafsızlık siyasetini sona erdirerek NATO’ya başvurma kararı almıştı. Türkiye’nin NATO’daki başka 30 ülke üzere bahisle ilgili veto hakkı bulunuyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi üzere” derken, iki ülkenin üyeliğine olumlu bakmadıklarını söylemişti.

Lakin Erdoğan, mart başında “Biz NATO’da da genişlemenin yararlı olacağını bugüne kadar daima savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’sa Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmadığını aktarmıştı.

ERDOĞAN’DAN YENİ AÇIKLAMA: YORULMASINLAR

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda “Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz” dedi.

Erdoğan “Pazartesi günü Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar” diye ekledi.

“BİR DELİKTEN İKİ DEFA MÜSLÜMAN SOKULMAZ”

Erdoğan şöyle konuştu:

  • Her iki ülkeyle ilgili de gerçi bu ortalar Dışişleri Bakanları ortasında kimi görüşmeler yapıldı. Çok açık, net, samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Her iki ülkenin de, (Finlandiya ve İsveç) terör örgütlerine karşı açık, net bir tutumu kelam konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp, ‘Biz karşıyız’ deseler bile ki, tam tersine teslim etmeleri gereken birtakım teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler biz şuna inanırız; bir delikten iki defa Müslüman sokulmaz. Daha evvel biliyorsunuz Yunanistan NATO’dan çıkmıştı, o periyodun idaresi tekrar Yunanistan’ın NATO’ya girmesini sağladı.

“HER ŞEYDEN EVVEL TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULAYANLARIN, BU SÜREÇ İÇERİSİNDE NATO’YA GİRMELERİNE BİZ EVET DEMEYİZ”

  • Artık ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; pekala NATO’nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan’a her türlü dayanağı veriyor mu? Veriyor. Yunanistan’da üsler kuruyorlar mı? Kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız? İsveç terör örgütlerinin zati kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip, orada bunları konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta ve hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz. Ha pazartesi Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların, bu süreç içerisinde NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz. Zira o vakit NATO güvenlik olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Biz sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Kusura bakmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.