Erdoğan: Pakistan MİLGEM daha büyük iş birliklerinin habercisidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan’da MİLGEM korvetlerinin üçüncüsünün suya indirilme merasimine görüntü bildiri ile katıldı.

Erdoğan konuşmasında, Türkiye ve Pakistan’ın kökleri derinlere inen tarihi bağlarının son devirdeki en somut eserlerinden biri olarak gördüğünü söylediği bu projenin ülkelere iyi olmasını dilediğini belirtti.

Erdoğan kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Savunma sanayi alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM projesini daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum.”

“PAKİSTAN BİZİM İÇİN BAŞKA BİR YERE SAHİPTİR”

Pakistan’ın dünyanın önde gelen coğrafyaları ortasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik pozisyona sahip ülkesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih boyunca bu coğrafya kadim kültürü ve zenginliğiyle dünyanın göz bebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı milletimiz ve bizim nezdimizde farklı bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri altyapısını güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz” dedi.

“EYLÜL AYINDA SUYA İNDİRİLECEK”

Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için dört adet MİLGEM sınıfı inşa etmek için başlatılan projenin salgın devrine karşın belirlenen takvim çerçevesinde gecikme olmadan yürümesini sağladıklarını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

“İkisi Pakistan’da ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin imal kademeleri birer birer tamamlanıyor. Geçen yıl İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Alvi ile birlikte BABUR Gemisi’nin suya indirme merasimine iştirak etmiştik. Bugün de BADR Gemisi’nin Karaçi’de yapılan suya indirme merasiminin sevincini yaşıyoruz. Eylül ayında da İstanbul’da KHAIBAR Gemisi suya indirilecek.”

“PEK ÇOK SAVUNMA SANAYİ PROJESİ VAR”

Türkiye tarafından geliştirilen en çağdaş silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçlerinin planlandığı halde yürüdüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan kelamlarını şu halde sonlandırdı:

“Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri vazifesi icra edebilecek bu dört geminin teslimatları 2023 Ağustos’undan başlayarak 6’şar ay ortayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayi projesi var.

Bunları da basamak aşama hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız. Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu hislerle bir defa daha Kareçi’de suya indirilen MİLGEM üçüncü gemimiz BADR’in, Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne güzel olmasını diliyorum. Projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Dost ve kardeş Pakistan halkını muhabbetle selamlıyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.