En ucuz sigara 40 liraya koşuyor

Yılın başından bu yana yüzde 50 civarında zamlanan sigara ve alkollü içkilere asıl büyük artırım temmuzda yağacak.

Enflasyondaki harika tırmanış temmuzda hem içki hem de sigara üzerindeki ÖTV’ye otomatik artırım olarak yansıyacak. Saray indirim yetkisini kullanmazsa bugün 22 liraya satılan en ucuz sigara 1 Temmuz’dan itibaren 40 liraya, litrelik rakı da 390 liradan 570 liraya fırlayacak.

ARTIRIM OLUP YAĞACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, iktidara geldiği günden bu yana uyguladığı ağır vergi siyasetleriyle içki ve sigarayı bütçenin en değerli finansman kaynağına dönüştüren hükümet, bu eserlerin üzerindeki Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) her 6 ayda bir ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) oranında otomatik artırım yapıyor. İçki ve sigaranın ÖTV’sine ocak ayında yüzde 47.40 artırım yapıldı. Bu artırım fiyatların yüzde 50’ye varan oranlarda artmasına yol açtı. Artık çok daha ağır tablo temmuzda yaşanacak.

Şimdi 4 aylık devirde ÜFE yüzde 39.23’e ulaştı. Bu süratle giderse 6 ayda yüzde 60-70 bandına ulaşacak ÜFE içki ve sigaraya artırım olup yağacak. Hesaplamalara nazaran en ucuz sigara, ÜFE’nin yüzde 60’a çıkması halinde 37 lira, yüzde 70’e çıkması halinde 40 lira olacak. En kıymetli sigara da 51 lirayı görecek.

KARARI ERDOĞAN VERECEK

Her yılın ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen otomatik ÖTV artırımının uygulanıp uygulanmayacağına Cumhurbaşkanı karar veriyor. ÜFE artırımını düşük tutma ya da tümden iptal etme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanının bu temmuzda ne tarafta karar vereceği merakla bekleniyor. ÜFE’nin birebir halde fiyatlara yansıtılması halinde kaçağın ve insan ölümlerinin artmasından tasa ediliyor. Sigara ve içki artırımları enflasyonu da tetikliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.