Ekonomistlerden taban fiyat yorumu: Enflasyonun yükünü taban ücretliye yüklediniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret sayılarını açıkladı. Yeni taban fiyat brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500 TL oldu. Taban fiyat artırım oranı yaklaşık yüzde 30 düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle 4 bin 253 liralık minimum fiyata bin 247 lira orta artırım yapıldı. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti ise 7 bin 603 lira oldu.

Türk–İş’in basın mensupları ile paylaştığı tabloya nazaran minimum fiyata gelen net artış yüzde 29,32 oldu. Günlük net yevmiye ise 183 lira oldu. Net saatlik ücret de 24,45 liraya çıktı.

Türk-İş bilgilerine nazaran, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı haziranda 6 bin 391 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 20 bin 818 TL’ye yükselmişti.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 8 bin 313 liraya yükseldi.

Açıklanan yeni minimum fiyat, açlık sonunun altında kalmış oldu.

EKONOMİSTLER DEĞERLENDİRDİ

Asgari fiyat artışının ekonomistler kıymetlendirdi. Ekonomist Uğur Gürses, açıklanan taban fiyatı oranının Twitter hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi. Gürses, kararı “Yoksulsun sen fakir kal.’ 5 aylık TÜİK enflasyonu yüzde 35, İTO İstanbul geçinme endeksi 6 aylık artış yüzde 54, minimum fiyat artışı yüzde 29” diye paylaştı.

Ekonomist Yalçın Karatepe‘de enflasyon oranına dikkat çekerek, “Düzeltme: %25 olarak yazdığım Erdoğan’ın söylem ettiği orandı. Halbuki %30’a yakın artış olmuş. Lakin bu durum aşağıdaki iletide tabir ettiğim gerçeği değiştirmiyor: resmî enflasyonun bile 10 puan altında” dedi.

Ekonomist Uğuz Demir ise minimum fiyat oranını “%29,3’müş artış oranı. Kabinede %25 olsun biçiminde tartışılmış.. Pekala bu taban fiyat artışı sonucunda ne oldu diyen için benim yorumum: ‘Zamdan evvel 10 milyon civarında olduğu iddia edilen minimum fiyatlı sayısı sanırım artık 12 milyona yanlışsız vardı!’ Umalım ki daha da artmasın!” sözlerini kullandı.

Gelecek Partisi Sözcüsü ve ekonomist Serkan Özcan‘da “İlk 6 ayda besin enflasyonu yaklaşık %50 olarak gerçekleşecek! Haziran enflasyonu ile birlikte açlık hududu muhtemelen 6600 TL üzerine çıkacak! Layık görülen sayı %30 artışla 5500 TL! Neyi tercih ettikleri artık o kadar açık ki kelam söylemeye gerek yok!” dedi.

Ekonomist İris Cibre ise “Asgari fiyat 29.3% enflasyon farkı ile 5500 TL’ye yükseltildi. 5 aylık enflasyon 35.6%. Açlık sonu 6319 TL. Yoksulluk sonu 20.818 TL. Enflasyonun yükünü 10 milyon taban ücretliye yüklediniz. Enflasyon farkı alamayan beyaz yakalıyı da minimum fiyatlı yaptınız. Yazıklar olsun” sözlerini kullandı.

Ekonomist Doç. Dr. Aysel Gündoğdu da minimum fiyatın açıklanmasının arından “Şimdi yeni artırım yağmuruna tutulacağız” paylaşımı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.