Cüneyt Arkın’ın müelliflik tarafı

Türkiye bu sabah Cüneyt Arkın’ın vefat haberiyle uyandı. Hepimiz için yeni güne başlangıç için makus bir haber oldu. Türk Sineması’nın büyük jönlerinden olan, unutulmaz sinemalara imza atan Cüneyt Arkın; hepimizin çocukluk kahramanıydı.

Kara Murat, Malkoçoğlu, Dünyayı Kurtaran Adam karakterleriyle hafızalara kazınan Arkın, 85 yaşında ortamızdan ayrıldı. Cüneyt Arkın yalnızca yeterli ve usta bir oyuncu değildi. Tıpkı vakitte usta bir yazardı da…

“Güzel hikayeler okuyacaktık”

Öyle ki şair İdeal Tamer kendisi için yıllar evvel söylediği kelamlar Cüneyt Arkın’ın ne kadar düzgün bir müellif olduğunu gösteriyordu. Tamer; “Cüney Arkın yazmaya devam etseydi Türk edebiyatı olağanüstü bir müellif kazanacaktı. Öte yandan çok hoş hikayeler okuyacaktık” kelamları büyük ustanın edebiyat ve yazma tutkusunu özetlemişti.

Türk halkına olan sevgisi

Hayatını kaybetmeden evvel yazdığı Benim Kahramanım Türk Halkıdır kitabı da gerçekten Cüneyt Arkın’ın yazma tutkusunun bir örnediğidir. Kitapta usta sanatkarın unutulmaz anıları yer alıyor.

Yazma ve okuma merakı

Cüneyt Arkın, yazmaya ve okumaya büyük bir hevesle bağlıydı. İlerleyen yaşına karşın daima okudu, yazdı. Gençlere kitap tasviyerinde bulundu ve onların daima okumaları istikametinde telkinlerde bulundu.

Cüneyt Arkın büyük bir aktördü lakin birebir vakitte büyük bir entelektüeldi. Ülkesine ve milletine olan bağlılığı onu ilelelebet yaşatacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.