Cübbeli Ahmet Hoca’dan Fener Rum Patriği Bartholomeos’un karşılanmasına reaksiyon

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Türkiye’nin kıymetli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nda, Hristiyan dünyasında “Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 9. kere ayin yapıldı.

Ayini yönetmek üzere Fener Rum Patriği Bartholomeos da dün İstanbul’dan tarifeli uçakla beraberindeki Ortodoks din adamları ile Trabzon’a geldi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a havalimanı VİP salonundan çıkışta iş adamı Efkan Lider tarafından bir demet sarı yayla çiçeği, isminin yazılı olduğu Trabzonspor şampiyonluk forması, kaşkolu ve maskesi ikram edildi.

Cübbeli Ahmet Hoca karşılamaya reaksiyon gösterdi

Patrik’in çiçeklerle ve Trabzonspor eserleriyle karşılanmasının akabinde Cübbeli Ahmet Hoca’dan bahse ait bir açıklama geldi.

Cübbeli Ahmet Hoca, Bartholomeos’u havaalanında karşılayan iş adamı Efkan Başkan’a reaksiyon gösterdi.

Bartholomeos’un ekümenikliğini kutlama yeri yapan iş adamı Başkan’la ilgili ihtarda bulunan Cübbeli Ahmet Hoca, Formaya yazdırılan ‘Ekümenik’ tabirinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Trabzonspor’un forması buna alet edilemez.”

Trabzonspor’un bu duruma alet edilmemesi gerektiğini de belirten Cübbeli Ahmet Hoca, karşılamadan Müslümanların rahatsız olduğunu tabir etti.

Ekümeniklik projesinin öteki emelleri olduğunu da kelamlarına ekleyen Cübbeli Ahmet Hoca, “Bu takdirde Fâtih, Yavuz ve Yasal dâhil bütün pâdişâhlarımızın ve birçok ulemâ ve evliyâmızın kabirleri dâhil Hristiyanların eline geçme tehlikesi vardır.” dedi.

“Bartholomeos’un ekümenikliğini kutlama yeri olarak görenleri yanlış yapmamaya davet ediyorum”

Cübbeli Ahmet Hoca bildirisinde şu sözleri kullandı:

“Trabzon’umuzu, Bartholomeos’un ekümenikliğini kutlama yeri yapan Efkan isimli şahsı da bu görüşte olan öteki şahısları da dînimizin ve devletimizin hassas olduğu bahislerde yanlış yapmamaya dâvet ediyorum.


“Ekümenik’ tabirini yazan bir zihniyet asla kabul edilemez”

Milliyetçiliğin merkezi kabûl edilen Karadeniz’de ve bilhassa Trabzon’da Bartholomeos’u formayla karşılayıp üzerine de devletimizin hudutlarını aşan bir patriklik yetkisini söz eden “Ekümenik” tâbirini yazan bir zihniyet aslâ kabûl edilemez ve Trabzonspor’un forması buna âlet edilemez. Bundan bütün Müslümanlar rahatsız olmuştur.

Ekümeniklik projesi İstanbul’da Suriçi’nde Vatikan üzere müstakil bir devlet kurulup buranın Hristiyanlaştırılması için hedeflenen bir oluşumdur.


“Birçok ulema ve evliyamızın kabrinin Hristiyanların eline geçme tehlikesi var”

Bu takdirde Fâtih, Yavuz ve Yasal dâhil bütün pâdişâhlarımızın ve birçok ulemâ ve evliyâmızın kabirleri dâhil Hristiyanların eline geçme tehlikesi vardır.

Böyle bir unvanı Fener Patriği’ne lâyık gören bir kişi şuurlu bir Müslüman ve Trabzonlu olamaz. Bu zihniyete mensûb olanlar olsa olsa gâvur pabucu yalayan ve İslâm kimliğini hiçe sayan şahıslar olabilir.”

Fener Rum Patriği Bartholomeos: Şampiyon Trabzonspor olacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.