CHP’li Öztrak: Kucaklaşmadan yanayız

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Biz üstünlerin hukukundan değil; hukukun üstünlüğünden yanayız. Biz dehşetten değil; özgürlükten yanayız. Biz kutuplaşmadan değil; kucaklaşmadan yanayız” dedi.

CHP’li Faik Öztrak, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. İktisada ait açıklamalarda bulunan Öztrak, “Hep söylüyoruz; enflasyon en büyük, en sinsi halk düşmanıdır, en adaletsiz vergidir. Enflasyon, milletin satın alma gücünü fark ettirmeden kemirir, parasını pul eder, sofralarda, tencerelerde rahmet bırakmaz.

Enflasyon zıvanadan çıktığında tüm fiyatlar birbiriyle yarışır. Lakin en geride kalan; daima işçilerin, emeklilerin, dar ve sabit gelirlilerin fiyatı, aylığı, geliri olur. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatasıyla enflasyonu şaha kaldıranlar; milletin dişinden, tırnağından artırarak yaptığı tasarrufları elinden zorla aldı, gasbetti. Bunu ben demiyorum. TÜİK’in sayıları diyor” ifadelerini kullandı.

Öztrak, mesken ya da otomobil almanın artık hayal olduğunu söz ederek, “Merkez Bankası daha yeni açıkladı. Geçtiğimiz yılın temmuzundan bu temmuza konut fiyatlarındaki artış, Türkiye genelinde yüzde 174, İstanbul’da ise yüzde 200 olmuş. Geçen yaz İstanbul’da 2 milyon liraya satılan mesken, bu yıl 6 milyon liraya satılıyor. Pekala; memurun, çalışanın, çiftçinin, esnafın geliri, son bir yılda 3 kat arttı mı? Elbette artmadı. Türkiye’de konut sahiplik oranı, 2014’ten bu yana tertipli olarak geriliyor. Konut sahiplik oranı, 2014’de yüzde 61,1’ken, 2020’de yüzde 57,9’a düşmüş” diye konuştu.

‘GENEL LİDERİMİZ TAHLİLİ GÖSTERDİ’

2019’daki bir proje kapsamında, Tunceli’de yapılması gereken 329 konutun, şimdi ihale ve yer belirlemesinin yapılmadığını aktaran Öztrak, “İnşaat maliyetleri uçunca kimse TOKİ’den iş almak istememiş. Alan da işi yarım bırakmış. Son devirde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha pek çok vilayetimizdeki ihaleleri iptal oldu.

Müteahhit neyi taahhüt ettiğini bilir. Taahhüdünü yerine getiremeyen müteahhit, hesabını millete verir. Daha muhalefetteyken, idareye en fazla proje yaptıran genel lider olarak rekorlar kitabına giren Genel Liderimiz, burada da tahlili gösterdi. ‘Verilecekse, bu projelere hazine garantisi verilsin. Kâfi ki vatandaşın işi görülsün. Biz bunu desteklemeye hazırız’ dedi” halinde konuştu.

‘DENGEYİ KESİNLİKLE TUTTURMALIYIZ’

Dış siyasete ait tenkitlerde bulunan Faik Öztrak, dış siyasetin kusur kaldırmayacağını bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dış siyaset ulusal olur. Seçim sandığı için ülkemizin uzun vadeli çıkarları, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği riske edilmez. Biz bunları yıllardır söylüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar Özbekistan dönüşü, ‘Şangay İşbirliği Örgütüne tam üye olmak, hedefimizdir’ demiş. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında, dünya çok kritik bir süreçten geçerken söylenen her kelam, daha dikkatlice tartılarak, etraflıca düşünülerek söylenmelidir.

Dış siyasette konuşmadan evvel, 9 sefer düşüneceksin. Lafını ondan sonra söyleyeceksin. Türkiye’miz, batıdan bakınca doğuda; doğudan bakınca batıda, müstesna bir coğrafyadadır. Doğu ile batı ortasında çok değerli bir kavşaktır. Biz doğudan gelmiş; fakat batıya yönelmiş bir milletiz. Köklerimizi doğuda, geleceğimizi ise batıda bilmişiz. Stratejik tercihlerimizi, yüzyıllardır buna nazaran yapmışız. Bu nedenle biz ne batıya sırt çevirebiliriz, ne de doğuyu yok sayabiliriz. İkisi ortasında bir dengeyi kesinlikle tutturmalıyız.”

‘BİZ KAZANACAĞIZ’

Öztrak, CHP olarak, otokrasiden değil; demokrasiden yana olduklarını söz ederek, “Biz üstünlerin hukukundan değil; hukukun üstünlüğünden yanayız. Biz dehşetten değil; özgürlükten yanayız. Biz kutuplaşmadan değil; kucaklaşmadan yanayız.

Biz bu kutlu mirası, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almışız ve bu mirası korumakta da sonuna kadar kararlıyız.  İşte bunun için biz kazanacağız. Biz kazanacağız, gençlerimiz kazanacak, esnafımız kazanacak, çiftçimiz kazanacak. Milletin masasında belirlenecek cumhurbaşkanı adayımız, milletimizin iradesiyle, Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. TBMM’deki sandalyelerin kahir ekseriyetini, millet masasındaki 6 partimizin milletvekilleri dolduracak” açıklamasında bulundu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.