Bunları Hiçbir Yerde Duymadınız! Sanat Dünyasında En Çok Konuşulan 10 Ürkütücü Gizem

Sanat dünyasında birçok gizem bulunsa da bazı hikayeler bütün dünya tarafından konuşuluyor. Bugün ise Van Gogh’tan Paskalya Adası’nın Moai’lerine kadar birçok gizemden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım.

Kaynak: https://theculturetrip.com/europe/art…

10. Caravaggio, eserinde kendi cinayetini mi resmetti? Michelangelo Merisi da Caravaggio, yetenekli bir sanatçı olarak tanınmasının yanı sıra kavgaları ile de tanınıyordu. 1606 yılında ise bu kavgalarından birinde bir adamı öldürerek Roma’dan Malta’ya kaçtı.

Sanatçı, Malta’da “The Beheading of John the Baptist” adlı eserini tamamladı. Bu eserin imzaladığı tek eser olması ve imzasını eserindeki kan havuzuna atması ise yıllardır sanat eleştirmenlerini düşündürdü.

Bazı eleştirmenler Caravaggio’nun bu eserinde kendi cinayetini resmetmiş olduğunu savunsa da günümüzde tartışmalar hala devam etmektedir.

9. İnci Küpeli Kız eserindeki kadın kim? Johannes Vermeer tarafından yapılan eserdeki bu güzel kızın kim olduğu günümüzde hala tartışılmakta.

Bazıları eserdeki kadının Vermer’in kızı veya metreslerinden birisi olabileceğini savunsa da hala kesin olarak bilinen bir gerçek bulunmuyor.

8. Raphael’in Portrait of a Young Man adlı eseri nerede? 1513’de ünlü bir İtalyan sanatçı olan Raphael tarafından yapılan eser günümüzde hala kayıp.

Önce Nazi Almanyası tarafından ele geçirilen tablonun şu anda özel bir sanat toplayıcısı tarafından tutulduğu tahmin edilmekte.

7. Kim bu Banksy? 1990’lı yıllarda sosyal ve politik temalar ile ortaya çıkan Banksy’nin eserleri kısa sürede büyük ilgi topladı. Bazıları onun tek bir sanatçı olduğunu söylerken bazıları ise bir sanatçılar topluluğu olduğuna inanmakta.

Buna rağmen kimliğini gizli tutmayı başaran Banksy’nin ise kim veya ne olduğu hala bilinmemekte.

6. Van Gogh öldürülmüş müydü? Yakın mesafeden silah ile vurularak ölen Gogh’un ölüm raporunda intihar ettiği yazıyor. İlginç olan ise cesedinin yanında silah bulunmaması idi.

Ayrıca bazı köylülerin Van Gogh’un ölümünden hemen önce iki genç tarafından zorbalığa uğradığını söylemesi ise daha da düşündürücü.

5. Bu tabloları gerçekten Hitler mi boyadı? Hitler’in bir sanat okulundan reddedildikten sonra diktatöre dönüşmesi herkes tarafından bilinen bir hikayedir. Günümüzde ise Hitler tarafından yapılan eserler yüksek fiyatlardan satılmaktadır.

Buna rağmen Hitler’in tabloları ile ilgili büyük bir gizem bulunması ve onun hangi eserleri kendisinin yaptığı bilinmemesi ile Hitler’in tabloları hala büyük bir gizem olarak kalmakta.

4. Gardner Müzesini kim soydu? 1990 yılında gerçekleşen soygun bugüne kadar sanat dünyasındaki en büyük soygun olarak yerini korumaya devam ediyor.

Polis gibi giyinen iki adamın müzenin güvenliklerini etkisiz hale getirmesi sonucu gerçekleştirdiği bu soygunun günümüzde 500 milyon dolarlık bir zarara denk geldiği söyleniyor. Bugün ise çalınan tabloların boş çerçeveleri asılı halde duruyor.

Ayrıca eserlerin bulunmasına yardımcı olacak kişi için para ödülü de bulunmakta. Tek bir eserin bulunmasına yardım olan kişiye 100 bin dolarlık bir ödül verilecekken 13 eserin birden bulunmasına yardımcı olacak kişiye tam olarak 10 milyon dolarlık bir ödül verileceği biliniyor.

3. Stonehenge’i kim ve neden inşa etti? 9 metrelik ve 40 tonluk taşlardan oluşan Stonehenge, tarih öncesinden kalma bir İngiliz mirası. Ayrıca taşların 35 kilometre ötedeki bir taş ocağından getirildiği tahmin ediliyor.

Peki bu yüzyıllarca önce yapılan eser, neden ve kim tarafından yapılmıştı? Hangi amaçlar için kullanılıyordu?

Bu konu hakkında birçok teori bulunsa da gerçek tam olarak bilinmiyor.

2. Moai’leri nasıl diktiler? Paskalya Adası’nda bulunan Maoi’lerin 13. ve 16. yüzyıllar arasında adada yaşayan Polinezyalı Rapa Nui halkı tarafından dikildiği biliniyor. Atalarını onurlandırmak ve adalarını korumaları için diktikleri bilinse de bu heykellerin tam olarak nasıl dikildiği bilinmiyor.

Ortalama 4 metre ve 14 ton ağırlığındaki Moai heykellerinden adada 900 adet bulunuyor. Peki bu kadar Moai heykeli nasıl ve hangi yöntemler ile dikilmişti?

Günümüzde bu konu hakkında birçok teori bulunsa da Mısır Piramitleri’nde olduğu gibi kesin bir bilgi bilinmemekte.

1. Antik Nascalılar tarafından yapılan bu eselerin amacı neydi? Renkli taşlar ve toprağın şekillendirilmesi ile oluşturulan bu devasa eserler günümüzde sırrını hala koruyor.

Bazıları Nascalıların uzaylıları çağırmak için bu eserleri yaptığını iddia etse de kesin bilinen bir gerçek yok.

Peki, sizini için listemizdeki en büyük gizem hangisi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir