Avrupa’da gündem: Hayat pahalılığı nedeniyle yayılan grev dalgası

Rusya ile Ukrayna arasında 6 ayı geride bırakan savaş, yanlız iki ülkeyi değil, tüm dünyayı olumsuz etkiledi.

Enerji alanında Rusya’ya önemli oranda bağımlı olan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Moskova idaresine yönelik 7 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Ancak Rusya’yı cezalandırmak maksadıyla yürürlüğe giren ambargolar, yalnız bu ülkeyi değil Avrupa’yı da önemli oranda ekonomik darboğaza sürükledi.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı sorunu

Avrupa genelinde rekor düzeylere yükselen enflasyon, önlenemeyen pahalılık, buna karşı çalışanların fiyatlarında istenen seviyede artışların yapılamamış olması, birçok ülkedeki işçilerin grev kararı almasına neden oldu.

Uzmanlar, bilhassa eylül ayında okulların açılmasıyla ekonomik meselelerin Avrupa’da çok daha hissedilir hale geleceğini, halihazırda hareket ya da grev kararı almamış birçok ülkede de işçilerin maaşlarını yükseltmek emeliyle iş bırakacağı görüşünde.

İngiltere’de çok sayıda sendika grevde

İngiltere’de artan enflasyon karşısında çalışanların gelirlerinin erimesi ve enflasyonun altında teklif edilen maaş artırımları nedeniyle son haftalarda farklı dallarda personel sendikaları toplu grev kararları aldı.

Maaş artırımı konusundaki uyuşmazlığın yanı sıra personeller, çalışma şartlarının ve emeklilik haklarının da güzelleştirilmesi talebinde bulunuyor.

İş bırakma kararı alanlar ortasında metro çalışanları, otobüs sürücüleri ve UBER şoförleri, öğretmenler, liman çalışanları, ceza avukatları, sıhhat çalışanları, paklık personelleri, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor.

Halihazırda İngiltere’nin yük taşımacılığındaki en kıymetli limanlarından olan Felixstowe’un yaklaşık 1900 çalışanı ile İskoçya’nın başşehri Edinburgh’da paklık çalışanlarının grevleri sürüyor.

İngiltere’de posta servisi ve telekomünikasyon bölümü çalışanları da gelecek günlerde iş bırakma hareketi yapacak. İskoçya’da sıhhat çalışanları da gelecek günlerde greve gitme istikametinde oy kullandı.

Almanya’da 35 milyon euroya mal olan grev

Almanya’da tatil periyoduna karşın 27 Temmuz’da Verdi Sendikasının daveti üzerine Lufthansa şirketinde yer çalışanı, fiyatlarda artış yapılması talebiyle ihtar grevine gitti. Ülkenin en değerli havalimanlarından olan Münih ve Frankfurt havalimanları grev nedeniyle kilitlendi.

Grev nedeniyle 1000 üzerinde uçuş iptal edilirken, 134 bin yolcu da etkilendi. Yaklaşık 35 milyon euroya mal olan grevin akabinde Verdi Sendikası ile patron mutabakat sağlayabildi.

Diğer taraftan Lufthansa’ya bağlı Eurowings şirketi ile pilotlar sendikası Cockpit Birliği ortasındaki toplu mukavele görüşmeleri durdu.

Cockpit Birliği Sendikasından yapılan açıklamada, toplu mukavele görüşmelerinin tıkandığı belirtilerek sendikanın görüşmelerde izleyeceği yolun desteklenip desteklenmediğini belirlemek için üyeleri oylamaya çağırdı. Oylamanın sonucunda sendika grev kararı alabilecek.

İspanya hava yolu çalışanları grevde

İspanya’da hava yolu ulaşım kesiminde ağustos başından itibaren başlayan grevler hem yolcuları hem de ülke turizmini olumsuz etkiliyor.

Ryanair ile Easyjet hava yolları çalışanlarının başlattığı, Iberia Express hava yolu çalışanının de bu hafta sonu katılacağı grevlerden ötürü çok sayıda uçuş iptal edilirken, yüzlerce seferin de rötarlı gerçekleştiği belirtildi.

İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair’in İspanya’daki kabin çalışanı çalışanları toplu iş mukavelesinde muahede sağlanamaması üzerine 8 Ağustos’tan bu yana hafta içini (pazartesi-perşembe) kapsayacak biçimde grev yapıyor.

İspanya’da 10 kentteki havaalanlarına seferleri olan Ryanair’de kabin memurları taleplerinin yerine getirilmemesi halinde grevlerini 7 Ocak 2023’e kadar sürdüreceğini açıklamıştı.

İsviçre merkezli Easyjet hava yolu şirketinin pilotları da maaşlarının salgın öncesindeki düzeye getirilmesi talebiyle 12 Ağustos’tan bu yana yalnızca hafta sonlarında grev yapıyor.

Hollanda demir yolları çalışanları grevde

Hollanda Devlet Demir Yolları (NS) çalışanları, maaşlarının artırılması istikametindeki taleplerine olumsuz karşılık verilmesinin akabinde grev kararı aldı.

Hollanda Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) ve öteki sendikaların davetiyle ülkenin kuzey bölgesinde başlayan 24 saatlik grev, 31 Ağustos’a kadar farklı bölgelerde dönüşümlü devam edecek.

AA’nın haberine nazaran; grev nedeniyle ulaşımda sıkıntıların yaşandığı ülkede sendikalar, enflasyonun yükselmesi ve alım gücünün düşmesi nedeniyle NS çalışanlarının aylık maaşının brüt 100 avro artırılmasını ve çalışanlara bir defaya mahsus 600 avro ödeme yapılmasını talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.