Ankara’da, ABD’nin yeni büyükelçiliğinde vize kapasitesi artırıldı

Türk vatandaşlarına verilen vizelerin süreçlerinde yaşanan aksilikler ve süreçlerin uzun sürmesine yönelik tenkitlerin akabinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bahse ait açıklamalarda bulunmuştu.

Gecikmelerin koronavirüs üzere nedenlere dayandırıldığını ama istenirse tüm sorunların tahlilinin kolay olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, ortada apaçık bir kasıt olduğunu vurgulamış, gerekirse mütekabiliyet temellerinin uygulanacağını belirtmişti.

Vize tartışmaları devam ederken, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, faaliyetlerini artık imali tamamlanan Çukurambar’da bulunan yeni hizmet binasında sürdüreceği belirtildi.

Önceki gün resmi açılışı yapılan büyükelçilik yerleşkesinin konsolosluk hizmetleri binası, basın mensuplarına tanıtıldı.

Vize müracaat alanları, basın mensuplarına tanıtıldı

DHA’nın haberine nazaran; ABD Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşleri Bölümü’nden Elçi MüsteşarBaşkonsolos Jayne Howell, vize müracaatlarının alındığı alanları basın mensuplarına gezdirerek bilgi verdi.

Vize müracaatına gelen bireylerin beklemesi için düzenlenen alanı anlatan Howell, başka büyükelçilikteki küçük bekleme alanlarının yeni binada büyük ve konforlu olmasına değer gösterdiklerini vurguladı.

Başvuruların yapıldığı alana giriş yolunda kullanılan mermerlerin Türk mermeri olduğunu söyleyen Howell, girişte ise Ukraynalı ve Kanadalı 2 dizayncı tarafından Anadolu ile Türk motifleri kullanılarak geliştirilen değerli eser bulunduğunu kaydetti.

“Vize süreçlerinin sayısını artırmak bizim için değerli bir emel olacak”

Howell, vize süreçleri için oluşturulan alanda daha yeterli süreç yapabileceklerini söyleyerek, “Vize süreçlerinin gerçekleştirildiği kısım, başkasına nazaran çok daha geniş. Burada daha düzgün bir formda süreç yapmayı düşünüyoruz. Mümkün epeyce son teknolojiden yararlanmaya çalıştık. Bilhassa ses sisteminde, sesi tutan bir sistem kelam konusu. Burada, vize müracaatları ve vize alımlarını mümkün olduğu kadar artırmak, birebir anda yapılan vize süreçlerinin sayısını da artırmak bizim için değerli bir emel olacak.” dedi.

“Bekleme müddetlerini azaltmak için olabildiğince çok çalışmaktayız”

Howell, basın mensuplarının, Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sıkıntılarına ait sorularını da cevapladı. Howell, insanların bilhassa vize müracaatları için uzun bekleme müddetlerinden ötürü hayal kırıklığı yaşadıklarını düşündüğünü ve bunu anladığını belirterek şunları kaydetti:

“Vize başvurusu için 1 yıllık bekleme mühleti gereğince âlâ bir müddet değil elbette. Biz de bu hususta her gün mümkün olduğunca çok yenilik getirmek ve bekleme müddetlerini azaltmak için olabildiğince çok çalışmaktayız. Birçok Türk vatandaşı üzere bizler de pandemi sırasında biriken muazzam bir iş yükünün üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu talebi karşılamak için kaynaklarımızı nasıl kullanacağımızı tespit etmeye çalışıyoruz. Bu yeni hizmet binası bizim için heyecan verici bir kaynak. Bu sayede süreç sayımızı da artırıyoruz. İnsanların vizelerini mülakat muafiyeti yoluyla yenileme haklarını da önemli oranda artırmış bulunuyoruz. Düzenlendiği mühletin tamamında geçerli olan ve mühleti son 4 yıl içinde dolan bir vizeye sahip olan şahıslar, vizelerini posta yoluyla yenileyebilirler. Bunu da internet sitemize girerek ve randevu alarak gerçekleştirebilirler. Bu metotla vize almak için uygun görülmeleri halinde otomatik olarak yönlendirilecekler.

“Önceki devirlerden çok daha fazlasını yapabileceğiz”

Bu uygulamalar vize memuru başına düşen süreç sayısının da artmasını sağladı. İçinde bulunduğumuz 2022 yılında bugüne kadar İstanbul’daki çalışma arkadaşlarımın, pandemi öncesinde Ankara ile İstanbul’un birlikte gerçekleştirdiği sayıda vize sürecini tek başlarına gerçekleştirdiğini söylemekten büyük bir gurur duyuyorum. Biz de artık Ankara’ya ek kapasite sağlıyoruz ve daha evvelki devirlerden çok daha fazlasını yapabileceğiz.”


“1 Ekim prestijiyle tam kapasiteyle çalışıyor olacağız”

Howell, bekleme müddetleri ve şikayetlerin yalnızca Türkiye’ye has olup olmadığına ait, “Ne yazık ki bu global bir sorun. Zira pandemi her yerde görüldü. Zira tüm ülkelerde kapanmalar ve karantinalar oldu. Zira seyahat edemedik, dünya genelinde birçok büyükelçiliğimizde kaynak eksikliğiyle karşılaştık ve müracaat sahiplerinden ve müşterilerden gelen ve bizleri bekleyen büyük bir iş yığılması kelam konusu. Hasebiyle bu global bir sıkıntı. Yarın başlayacağız. Çok heyecanlıyım. Bu ay çalışmalarımızı artırıyoruz ve 1 Ekim prestijiyle tam kapasiteyle çalışıyor olacağız. Fakat birinci müracaat sahipleri yarın gelecek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.