Almanya’dan kritik ‘Rusya’ atılımı: Gaz yerine kömür!

Rusya’nın şubat ayında başlayan Ukrayna’yı işgal teşebbüsü sonrası Avrupa ülkeleri güçte hem yükselen fiyatlar hem de tedarik külfetlerine tahlil aramaya devam ediyor.

Son olarak Rus güç firması Gazprom Kuzey Akım 1 boru sınırından Avrupa’ya sağladığı doğalgazda kısıntıya gideceğini duyurmuştu. Bunun üzerine Almanya İktisat Bakanı ve Yeşiller Partisi üyesi Robert Habeck bugün yaptığı açıklamasa Rusya’dan tedarikin düşmesiyle oluşan açığı kapatmaları gerektiğini söyledi.

Almanya İktisat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Gaz tüketimini azaltmak için elektrik üretiminde daha az gaz tüketilmeli. Gaz yerine kömür santrallerinin daha fazla kullanılması gerekecek” tabirleri yer isimli. Bakanlık kömür santrallerinin yine devreye alınmasıyla ülkenin elektrik üretim kapasitesinin gerektiğinde 10 gigawatt artacağı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın gaz kısıntısı kararının siyasi olduğunu tabir eden Bakan Habeck de elektrik üretiminden çok şu anda alınan gazın depolama tesislerine yönlendirilmesi gerektiğini belirterek “Aksi halde kış kuvvetli geçecek” dedi.

Alman basını gaz depolama tesislerinin şu anda yüzde 57 doluluk oranında olduğunu bildirirken hükümet kasıma kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmak istiyor.

GAZ KULLANMAYANA TEŞVİK ÖDEMESİ

Kömür kullanımını artırmanın yanında Alman hükümeti daha az gaz kullanılmasını teşvik edecek bir mekanizmayı da hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu düzenekle daha az gaz kullanarak da üretimine devam edebilecek sanayi tesisleri, kullanımlarını düşürdükleri oranda devletten teşvik alacak. Sistemin ayrıntıları yakın vakitte paylaşılacak.

Avrupa’nın güç konusunda Rusya’ya olan bağımlılığı savaş öncesinde de memleketler arası bağların gündemine geliyordu. Bilhassa ABD geçtiğimiz yıllarda vakit zaman Avrupalı müttefiklerine Rus gazına bağımlılıklarını düşürme tarafında telkinlerde bulunmuştu.

ALMANYA’DAKİ HİSSESİ YÜZDE 65

En aktüel bilgilere nazaran 27 üyeli Avrupa Birliği’nin kullandığı doğalgazın yüzde 38.1’i Rusya’dan geliyor. Çekya, Letonya üzere AB üyesi ülkelerde bu oran yüzde 100’e çıkıyor. Rus gazının Almanya’nın tüketimindeki hissesi ise yüzde 65.

Avrupa ülkelerinin Rus gazına bağımlılığı:

Tabii savaşın tesiriyle 2022 dataları açıklandığında bu oranlarda düşüşler görülmesi bekleniyor. Lakin şu an prestijiyle Rusya hala Avrupa’nın en büyük güç sağlayıcısı olmaya devam ediyor.

BORU SINIRI PROJESİ ASKIDA

Şubat ayında Alman hükümeti Rusya’nın işgal teşebbüsünün çabucak akabinde çeşitli yaptırım kararları almıştı. Bunlardan tahminen de en değerlisi Kuzey Akım 2 Boru Çizgisi projesinin durdurulmasıydı. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz bu kararla ilgili yaptığı açıklamada “Rusya’nın son adımlarının akabinde Kuzey Akım 2’ye ruhsat verilmesi artık imkansız, durumu değerlendirmeliyiz” açıklamasında bulunmuştu.

Tabii Almanya ve Avrupa ülkeleri gaz tedarikinde değerli bir riskle karşı karşıya kalsa da bu durum Rus iktisadı için de olumsuz bir tesir yaratıyor.

55 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Savaş öncesi 2021 datalarına nazaran AB’nin toplam güç tüketiminin yüzde 36’sı petrolden geliyor. Toplam güç piyasasında doğalgazın hissesi ise yüzde 22. Doğal buna karşılık Rusya geçen yıl gaz ihracatından 55 milyar dolar gelir elde etti ve devletin en değerli gelir kalemini güç ithalatı oluşturuyor.

KAYNAK: HABERTÜRK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.