Almanya Rus şirketlerine el koyuyor: Rosneft’e kayyum

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin akabinde maruz kaldığı yaptırımlara son olarak Kuzey Akım-1 Doğal Gaz Boru Sınırı’nın vanasını kapatarak karşılık vermiş, başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’yı güç krizine sürüklemişti. Güce muhtaçlık duyan birçok sanayi tesisi yaşanan gelişme üzerine kapısına kilit vurmuş, çalışanlarını da işten çıkarmıştı. Moskova’nın bu atağına Berlin’den yanıt geldi. Alman hükümeti, güçte arz güvenliği için Rus güç şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya el koyarak kayyum atadı.

RAFİNERİNİN DENETİMİ DE DEVLETİN ELİNE GEÇTİ

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Marketing GmbH’nin Almanya’nın güç piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) idaresine devredildiği belirtildi. Berlin için kıymetli bir dizel ve akaryakıt yakıtı sağlayıcı olan Schwedt’teki PCK rafinerisinin denetimi de Bundesnetzagentur’a verildi.

Rosneft Almanya’ya kayyum natanmasından sonra Doğu nAlman eyaletlerinde n1 milyar avrodan fazla yatırım nyapılacağını bildirdi. Scholz, bu nparanın 825 milyon avrosunun nSchwedt kenti için harcanacağını nbelirtti. Scholz, kayyum kararının nkolay alınmadığını, lakin n‘kaçınılmaz’ olduğunu söyledi.

YENİ ÇIKARTILAN YASA MÜSAADE VERİYOR

Bakanlığın açıklamasında, Rosneft Almanya’nın ülkenin petrol sürece kapasitesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu ve Almanya’nın en büyük petrol sürece şirketlerinden biri olduğunu belirtilerek, kayyum atanmasının güç arz güvenliğine yönelik tehdide karşı adım olduğu vurgulandı. Güç Güvenliği Yasası, Alman hükümetine güç arz güvenliğini sağlamak için kritik şirketlere kayyum atama yetkisi vermişti. Rosneft Almanya, Berlin-Brandenburg bölgesi ve Batı Polonya için akaryakıt, dizel ve gazyağı tedarikinde büyük değer taşıyan Schwedt’teki PCK rafinerisinin yüzde 54,7’lik payına sahip bulunuyor. Rusya-Ukrayna savaşından evvel muhtaçlığı olan ham petrolün yüzde 35’ini Rusya’dan alan Almanya, bu yılın sonuna kadar Rus petrolünden bağımsız hale gelmeyi hedefliyor.

Sırada başka şirketler var

Berlin idaresi; Rosneft atılımı dışında ülkedeki güç piyasasının çökmesini önlemek için Uniper ve öteki iki büyük gaz ithalatçısını da devralmak için görüşmelerde bulunuyor. Alman medyası Uniper, VNG ve Securing Energy for Europe (eski ismiyle Gazprom Germania) üzere şirketlerin de devletleştirilmesinin an sorunu olduğunu belirtti. Rusya’nın Almanya’ya giden ana boru sınırının kesilmesi ile; örneğin, Uniper, alternatif tedarik sağlamak zorunda kalıyor ve günde 100 milyon avroya varan ölçülerde ziyan bildiriyor. Yaklaşık 400 belediye kuruluşu ve sanayi işletmecisine gaz tedarik eden VNG firması da geçen hafta devlet yardımı için başvurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.