AKP’nin mitinginde yuhalanmıştı: Bülent Arınç’tan ‘Ben AK Partiliyim’ açıklaması

Son devirde AKP iktidarına yönelik sert tenkitleri ile gündeme gelen ve daha evvel “kral çıplak demenin vaktidir” diyen eski TBMM Lideri Bülent Arınç, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Manisa’daki toplu açılış merasimine katılıp konuşma yapmıştı.

Bülent Arınç, “Erdoğan’a ve onun hükümetine sahip çıkın” demişti. Arınç, hem kürsüye çıkarken, hem de kürsüden inerken birtakım AKP’li yurttaşlar tarafından da yuhalanmıştı. Arınç, toplumsal medya hesabından miting sonrası bir açıklama yayımladı.

“DAVETE İCABET ETTİM”

Arınç, kelam konusu mitinge ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumartesi günü memleketim Manisa’da düzenlenen mitinge Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte katılmam ve orada yaptığım konuşma üzerine AK Parti teşkilatlarından ve beni AK Partili olarak bilen, tanıyan birçok isimden tebrik iletileri aldım. Bu ortada kimi tenkitlere de muhatap oldum. Bu tenkitlerin bir birçoklarının güzel niyetli olduğunu, saygılı bir biçimde lisana getirildiğini görüyorum. Bunun yanı sıra olaylara sırf siyah-beyaz olarak bakabilen isimlerin de bir ekip tenkitlerinde haksız olduğunu düşünüyorum.

Ben bugüne kadar AK Parti’nin birkaç kurucusundan birisi olduğumu ve AK Parti’nin benim meskenim olduğunu geçmişten bugüne ısrarla söyledim. Partim ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafindan yapılan tüm davetlere katıldım.Manisa mitinginden de iki gün evvel Sayın Cumhurbaşkanı arayarak mitingine katılmamı dilek ettiklerini tabir ettiler. Ben de bu davete -diğer tüm davetlere olduğu gibi- icabet ettim. Bu durum Manisa teşkilatında büyük bir sevinç yarattı.

Teşkilatımız benden bilhassa Manisa halkını yakından ilgilendiren kuru üzüm fiyatları ve Manisa’da yapılması gereken bir grup yatırımlar konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ile özel olarak görüşmemi ve kendisini bilgilendirmemi dilek ettiklerini söylediler.Ben de seyahatimiz esnasında Manisa teşkilatımızın dilek ettiği tüm problemleri kendisine aktardım. Epey sıcak bir havada, elli bine yakın vatandaşımız saatlerdir Sayın Cumhurbaşkanı’nı bekliyorlardı. Onun öncesinde konuklar takdim edildi. Ben de takdim edilenlerden birisi olarak iki dakikalık bir konuşma yaptım. Özet mahiyeti taşıyan bu konuşmamda şunları söz ettim:

Manisa’ya yapılan, ülkemize yapılan büyük hizmetler oldu ancak bilhassa ben Manisa’da sizin bir evladınız olarak ve bu kentte elli yıl siyaset yapmış biri olarak buradayım. Manisa, tarihindeki en büyük hizmetleri AK Parti periyodunda aldı. Münasebetiyle da yapılan bütün hizmetlerde en büyük hisse sahiplerinden biri benim ve benim bu hizmetler ile gurur duymam da pek olağandır. Son elli yıl Manisa için hayal olarak görülen başta Gördes Barajı ve Sabuncubeli Tüneli olmak üzere yollarından barajlarına, göletlerinden sulama kanallarına, hastanelerden kent hastanesine kadar pek çok hizmetin bizim devrimizde geldiğini söyleyebiliriz.

“NEDEN RAHATSIZ ETTİ?”

Bu yüzlerce yapıtta hisse sahibi olan bir insanın miting meydanındaki AK Partili kalabalığa ‘bu yapıtlara sahip çıkın, bu yapıtlarda hissesi olan Sayın Cumhurbaşkanı’na ve onun hükümetine dayanak olun’ demesi neden birilerini rahatsız etmiş olsun? Akıl onu gerektirir ki bu türlü bir kalabalığa söylenecek kelam fakat budur. Yoksa benim miting meydanında kürsüye çıkıp sözlerimin tam karşıtı istikamette bir konuşma yapmamı bekleyen safdil beşerler varsa onları da akla ve ferasete davet ediyorum.İçinde kendi hissemin varlığını da düşündüğüm bu hizmetlere sahip çıkma konusunda fikirlerimi tabir ettim. Bu vesile ile benim siyaset anlayışım üzerine bildiğinizi zannettiğim ancak birilerinin ısrarla farklı göstermek istediği bir mevzuya da açıklık getirmek isterim.

“AK PARTİLİYİM”

Diğer bir konu ise şudur: Bizim Sayın Cumhurbaşkanı ile bir baht arkadaşlığımız var. 1978’den beri birlikteyiz ve ben onun yanında oldum. Bugüne kadar farklı söylemlerimden çıkarılan sonuç lakin şu olabilir: Diğerlerinden farklı olarak tenkit yapma gereğini her vakit duymuşumdur. Yararlı işlerde takdir ederken, yanlış işlerde de tenkidin dozu en yüksek olanını yapmaya çalıştım. Bu dönemde bunu anlayamayanlar kesinlikle muhalif olunması gerektiğini düşünüyorlar.

“KENDİMİ MUHALİF OLARAK NİTELENDİRMİYORUM”

Hayır! Bu fikre katılmıyorum ve kendimi bir muhalif olarak nitelendirmiyorum. Aşikâr bir mensubiyetin içerisinde lakin doğruya yanlışsız, yanlışa da yanlış demeyi ve bu yanlışları yerinde vaktinde ve hoş bir biçimde aktarmam gerektiğini düşünüyorum. Dolayısı ile tenkit yaptığım vakit ‘ne kadar güzel’ diyerek alkışlayanların bunun aksini yaptığımda da “çark etti” demelerini esefle karşılıyorum. Bu mensubiyetimi ve aidiyetimi her vakit açıkladım lakin şunu da tabir etmek gerekir.

İnsan tabiatı gereği değişen, değiştikçe gelişen bir varlıktır. Buradan yola çıkarak ben de daha evvel vermiş olduğum mülakatlarda da altını çizdiğim üzere, değerli kararlar arifesinde günün kaidelerini göz önünde bulundurarak milletimizin gereksinim ve beklentilerini karşılayacak her türlü görüşü değerlendirmeye açık olduğumu belirtmiştim. AK Partiyi kurarken yaslandığımız tüm bedel ve yargıları temel alarak siyaset yelpazesinin farklı kanatlarında faaliyet gösteren bireyler, kanaat başkanları ve toplumsal kümelerle istişare ediyorum. Bu istişarelerde kendi görüşlerimi aktarıyor, karşı tarafı dinliyor kısaca milletimizin problemlerine tahliller üretmek ismine farklı görüşlerden istifade ediyorum.

“ZOR GÜNLERİ ATLATMAK ADINA…”

Siyaset lisanının toplumumuzu bu kadar kutuplaştırdığı bugünlerde sıkıntı günleri atlatmak ismine el ele vermeyi temel alan bu metodun bu sıkışmışlıktan kurtulmak için yegane çıkış yolu olduğuna inanıyorum. Hatırlayacaksınız kimi dostlarımızın arkadaşlarımızın ayrılarak diğer partiler kurması karşısında kendilerine ‘hain’ denilmesini yanlışsız bulmadığımı söz etmiştim. ihanet sözünü siyaset lisanından çıkarmalıyız. Tahminen dikkatinizden kaçmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı da partimiz kuruluş yıl dönümünde bu arkadaşlarımız için ‘geçmişteki hizmetleri ismine onlara teşekkür ediyorum’ sözünü kullandı. Bu bile çok değerli bir gelişmedir. Biz bu türlü olmalıyız.

Bu husustaki fikirlerim yalnızca kendi mahallem ile de sonlu değildir. Ben halkımızı temsil eden her siyasi partiye bedel veririm. Anayasadaki sözüyle siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez ögeleridir. Bu bağlamda siyasi ittifaklara nahoş isimler takılmasını da beğenilen bulmadığımı geçmişte tabir etmiştim. Bunu her yerde her vakit söylüyorum. Bu partilerin ve ittifakların temsil ettiği milyonlarca insanın hukukunu müdafaayı da kendime görev biliyor, öbür tüm siyasalların de bu hususa misal hassasiyetle yaklaşmasını temenni ediyorum. Milletimiz tarafından hasreti çekilen toplumsal barışın, refahın ve adaletin lakin bu halde tesis edileceğine inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.