AB’den fakir ülkelere 600 milyon euro taahhüdü

Savaş koşulları dünyanın besin istikrarını bozdu. Dünyadaki buğday ve arpanın yaklaşık üçte birini, ayçiçeği yağının da yüzde 70’ini Rusya ve Ukrayna ihraç ediyordu. Ukrayna’daki 20 milyon ton tahıl, savaş nedeniyle gönderilemiyor.

Avrupa Birliği (AB), Komisyonu Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Kalkınma Günleri programında konuştu.

“Savaş yalnızca Ukrayna’yı etkilemedi”

AA’nın haberine nazaran, Rusya-Ukrayna savaşının yalnızca Ukrayna halkını etkilemediğine işaret eden von der Leyen, milyonlarca ton tahıl sevkiyatının engellenmesinin dünya genelinde en çok muhtaçlık duyanları mağdur ettiğini söyledi.

600 milyon euro takviye

AB, Rusya-Ukrayna savaşının besin güvenliğine mümkün tesirlerine karşı Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerine toplam 600 milyon euro takviye vermeye hazırlanıyor.

“Gıda güvenliği için 3 milyar euroluk paket var”

AB’nin besin güvenliği için 3 milyar euroluk bir paketi bulunduğunu anımsatan von der Leyen, 600 milyon euronun buna ek olacağını bildirdi.

Destek paketinin dağılımı

AB Komitesi’nin bahisle ilgili açıklamasında, Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde insani yardım için 150 milyon euro, sürdürülebilir üretim ve besin sistemlerinin dayanıklılığı için 350 milyon euro ve makroekonomik dayanak olarak 100 milyon euro kaynak sağlanacağı kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.