ABD’den NATO krizi açıklaması: Umutluyuz

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları tartışma yaratmaya devam ederken ABD’den mevzuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst seviye yetkililerinden Karen Donfried, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Donfried, Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında kısa müddette olumlu bir tahlil bulunacağı konusunda umutlu olduklarını söz etti. Senatonun Dış Alakalar Komitesi oturumunda dün konuşan Donfried, bu hafta başında taraflar ortasında düzenlenen görüşmelerin yapan olduğunu belirterek “Bu mevzunun olumlu halde çözüleceğine eminiz. NATO ittifakı içinde Finlandiya ve İsveç’in iştirakine büyük ve derin bir takviye var” dedi.

Donfried, gelecek hafta düzenlenecek NATO doruğuna kadar bir ortak tavır benimsenmesi için ABD’nin gayret göstermeye devam edeceğini kaydetti.

BIDEN VE ERDOĞAN ORTASINDA BİR GÖRÜŞME PLANI YOK

Türkiye, PKK’ya dayanak ve iki ülkenin uyguladığı silah ambargosu nedeniyle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto edeceğini açıklamıştı. Bahsin gelecek hafta Madrid’de düzenlenecek NATO tepesinin en değerli gündemlerinden biri olması bekleniyor.

ABD idaresinden üst seviye bir yetkilinin açıkladığı Lider Joe Biden’ın NATO ve G7 toplantılarında ikili görüşmeler yapacağı isimler ortasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yer almaması dikkat çekti. Biden ve Erdoğan son olarak geçen yıl ekim ayında Roma’daki G20 doruğunda görüşmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.