ABD’de ‘aynı fail’ kuşkusuyla 4’üncü Müslüman cinayeti

Albuquerque Polis Departmanı Şerifi Harold Medina, kentin San Mateo bölgesinde öldürülen Müslüman hakkında ayrıntı vermezken, bu olayın son 9 ayda işlenen öbür 3 Müslüman cinayeti ile kontaklı olabileceğini kaydetti.

Yetkililer, cinayetler hakkında bilgisi olanların polise başvurması davetini yinelerken, kentteki Müslüman toplumunun yaşadığı makul bölgelerde devriye ve güvenliğin artırıldığı bildirildi.

Ülkenin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam Alakaları Kurulu (CAIR) de sorumlu kişi yahut bireylerin bulunmasına yol açacak bilgiler için daha evvel 5 bin dolar olarak belirlediği mükafatı 10 bin dolara çıkardığını duyurdu.

SON 9 AYDA 4 MÜSLÜMAN CİNAYETİ

Albuquerque Polis Departmanından Kyle Hartsock, 4 Ağustos’da düzenlediği basın toplantısında, Müslüman toplumu ortasında kaygıya neden olan cinayetler hakkında bilgi vermiş, kentte son 9 ayda öldürülen Müslümanların katilinin birebir kişi yahut şahıslar olabileceğini belirtmişti.

Hartsock, kurbanların Müslüman toplumuna üye oldukları için maksat alınmış olabileceklerini vurgulayarak, “Cinayet dedektiflerimiz ve müfettişlerimiz tıpkı kişi yahut şahısların bu cinayetleri ırk ve din temelli işlediğine dair güçlü bir mümkünlük olduğuna inanıyor” demişti.

Cinayet kurbanı Müslümanların her birinin pusuya düşürülerek öldürüldüğüne dikkati çeken Hartsock, “Bu da bize saldırganın hareketleri için pusuda beklediğini gösteriyor” değerlendirmesi yapmıştı.

Albuquerque’de 62 yaşındaki Mohammad Ahmadı Kasım 2021’de helal market işletmesinin gerisindeki araç parkında meyyit bulunurken, 26 Temmuz’da da 41 yaşındaki Aftab Hussein apartmanının park yerinde vurulmuştu. En son bu hafta başı, 1 Ağustos’ta öğrenci önderi 27 yaşındaki Muhammad Afzaal Hussain’in New Mexico Üniversitesi yolunda vurularak öldürüldüğü açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.