AB Yüksek Temsilcisi Borrell’den mali kriz uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Savaşın neden olduğu güç ve besindeki yüksek fiyatların yaklaşan bir mali krizi oluşturduğu kusursuz bir fırtına halinde nitelendirebiliriz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna savaşının güç ve besin fiyatlarındaki tesirlerini “kusursuz fırtına” formunda nitelendirerek, bir mali krizin yaklaşmakta olduğunu söyledi.

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Şurası kapsamında gayriresmi nitelikteki AB Dışişleri Bakanları Toplantısına başkanlık eden Borrell, toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Geçen yılki genel heyet toplantılarında Afganistan’ı konuştuklarını hatırlatan Borrell, bu sene Ukrayna’daki savaşı ve savaşın tesirlerini ele alacakları aktardı.

‘UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ YALNIZCA UKRAYNA’DA DEĞİL’

“Ukrayna’daki savaş yalnızca Ukrayna’da olan bir savaş değil” diyen Borrell, şöyle devam etti:

“Ukraynalılar savaşıyor, füzelerle bombalanıyor. Dünyanın geri kalanı ise güçte ve besinde yükselen fiyatlar ile artan güvensizlik ortamı ve yüksek faizlerden etkileniyor. Bunu, savaşın sebep olduğu güç ve besindeki yüksek fiyatların yaklaşan bir mali krizi oluşturduğu kusursuz bir fırtına formunda nitelendirebiliriz.”

Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla bu hususları görüşeceklerini, bu problemlerin AB’nin yaptırımları nedeniyle ortaya çıktığını vurgulayan Rusya telaffuzuna karşı neler yapabileceklerini ele alacaklarını bildirdi.

Gündemlerinde Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki krizin yanı sıra Orta Asya’da Kırgızistan ile Tacikistan ortasındaki problemlerin bulunduğunu aktaran Borrell, ana gündem unsurunun Ukrayna’daki savaşının tesirleri olduğunu kaydetti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.